Moravskoslezský krajský šachový svaz

GP MKŠS 17/18 v rapid šachu skončeno turnajem v Dolním Benešově

20.4.2018 | Komise mládeže | Petr Záruba

Dne 7. dubna 2018 uspořádal ŠK TJ Dolní Benešov ve spolupráci s KM MKŠS a společností Würth finálový 5. turnaj Grand Prix krajského přeboru mládeže v rapid šachu pro sezonu 2017/2018. Do velkého sálu kulturního domu v Dolním Benešově se sjelo celkem 122 hráčů, kteří soutěžili dohromady v 5 věkových kategoriích, rozdělených navíc mezi chlapce a děvčata.

V nejmladší kategorii do 8 let, která byla součástí turnaje do 10 let, zvítězila mezi dívkami Barbora Mičová se ziskem 5,5 bodu, 2. místo obsadila Tereza Horková s 5 body a 3. místo Valérie Tichá se 4,5 body, všechny z BŠŠ Frýdek-Místek. Mezi chlapci se ve stejné věkové kategorii radoval z vítězství Adam Bulawa ze SK Slavie Orlová, stříbrnou pozici obsadil Hynek Létal z BŠŠ, a bronzovou medaili získal Matyáš Grček z TJ Město Albrechtice, všichni se 4 body.

V kategorii do 10 let mezi děvčaty turnaj ovládly Denisa Bartečková z BŠŠ se 6 body, Jana Sikorová z TŽ Třinec a Jana Friedlová z BŠŠ shodně se 4 body.  Z chlapců si nejlépe vedl Antonín Zemek z Interchessu, který získal 6 bodů, následovaný Tomášem Strachotou z BŠŠ se stejným bodovým ziskem a prvním nasazeným Ondřejem Matusíkem také z BŠŠ, který získal o půl bodu méně. V této nejpočetnější skupině startovalo dohromady 51 malých šachistek a šachistů.

Turnaj do 12 let vyhrála Tereza Fárková, která svým výsledkem 6/7 skončila první i mezi dívkami, na medailových pozicích ji doplnily Sofie Tichá a Klára Kotásková se 3,5 resp. 3 body, všechny z BŠŠ F-M. I první tři pozice mezi chlapci do 12 let obsadili hráči Beskydské šachové školy v pořadí Martin Vašínek, Matyáš Kaňák (oba 5,5b) a Bartoloměj Buchta (5b). Tohoto turnaje se účastnilo celkem 30 hráček a hráčů.

V turnaji do 14 let startovalo 22 účastníků, z toho 3 dívky, které si medaile rozdělily v pořadí Pavlína Dudová (BŠŠ, 6b), Markéta Mičová (BŠŠ, 2,5b) a Natálie Nedělová (TJ Slovan Havířov, 2b). Mezi hochy pak vyhrál opět hráč BŠŠ – Ondřej Nytra, který ztratil v 7 kolech pouze půl bodu, následován Janem Šebestou z Orlové a Janisem Raptisem z Lokomotivy Krnov s 5,5 resp. 5 body.

V turnaji do 18 let bojovaly v 19 členném poli opět 3 dívky, přičemž zlatou medaili si domů odnesla Kateřina Anna Janošová z domácího ŠK TJ Dolní Benešov za 4,5 bodu, stříbro získala její oddílová kolegyně Tereza Gemsová za 4 body a bronz zůstal na Elišku Kořenou z ŠO TJ Velká Polom, která uhrála 1,5 bodu. Kategorii chlapců suverénně ovládl Ondřej Havelka z Interchessu, který jako jediný hráč uhrál plný počet 7 bodů ze 7 kol a zaslouženě zvítězil. Na pomyslném pódiu ho doplnili Karel Chwistek ze Slezanu Opava (5,5 b) a Marek Lojek z Orlové (5 b).

Na závěr turnaje byly předsedou KM MKŠS Ladislavem Kopcem vyhlášeny medailisté v každé kategorii v celkové sérii. Výsledky jednotlivců v sérii GP MKŠS 17/18 v rapid šachu si můžete stáhnout zde.

Atmosféru z posledního turnaje je možné nasát ve fotogalerii zde.