Moravskoslezský krajský šachový svaz

Mezinárodní šachový turnaj „OPEN BOHUMÍN 2019“

29.7.2019 | Turnaje | Karel Záleský

Ve dnech 22. až 30. června 2019 uspořádaly kluby Šachová škola Bohumín a SK Slavia Orlová druhý ročník mezinárodního šachového turnaje Open Bohumín. Oproti loňskému premiérovému ročníku, kdy se turnaj konal v hotelu Pod Zeleným dubem, se letos uskutečnil v Domě dětí a mládeže města Bohumín. Hlavním finančním sponzorem bylo město Bohumín a Moravskoslezský kraj, kteří se významným způsobem přičinili o to, že se turnaj uskutečnil .Turnaj byl zároveň Krajským přeborem MKŠS a Okresním přeborem OŠS Karviná v klasickém šachu. Jako doprovodný turnaj proběhl v sobotu 29. května bleskový turnaj jakožto 10. ročník vzpomínkového Memoriálu Ivana Jankovce.

Slavnostní zahájení OPNU Bohumín 2019 , zahajuje starosta Bohumína Petr Vícha

Celkovým vítězem se stal ukrajinský hráč GM Eduard Andreev s 8 body, ale lepším pomocným hodnocením. Eduard pouze dvakrát remizoval, poprvé ve čtvrtém kole černými figurami s IM Ladislavem Dobrovolským a podruhé v šestém kole se svým dlouholetým kamarádem a nasazenou jedničkou, GM Alexejem Kislinskym. Drama o vítěze panovalo do poslední chvíle posledního kola, kdy musel pro vítězství v turnaji porazit novopečeného mistra ČR do 18 FM Vojtěcha Šrámka.z Orlové, rodáka z Bohumína.

První tři hráči OPEN Bohumín 2019 a ředitel turnaje ( vpravo J. Novák)

O druhé místo se bojovalo ještě dlouho po dohrání partie Andreev – Šrámek, ale nakonec z první šachovnice vzešel jako vítěz GM Alexey Kislinsky, který po zběsilé partii s FM Rafalem Tymrakiewiczem z Polska , kde byl donucen hrát s třemi lehkými figurami proti dámě, ale s výrazným časovým náskokem, zvítězil a tím si pojistil 2. místo s 8 body, ale horším pomocným hodnocením.

Boje o třetí místo byly ovšem velmi těsné a napínavé, trvaly skoro 5 hodin, ale nakonec zápas Dobrovolský – Lojek na třetí šachovnici skončil remízou, což IM Ladislavovi Dobrovolskému stačilo na bronzovou příčku.

Celý turnaj řídil Mezinárodní rozhodčí FA Martin Sieber, kterému pomáhal Petr Nytra.

Vítěz turnaje v bleskové hře R. Tymrakiewicz

Prvních 15 šachovnic bylo v digitálním provedení a přes počítač a speciální program se partie vysílaly do celého světa. Celkem se turnaje zúčastnilo 64 hráčů 3 zemí.