Moravskoslezský krajský šachový svaz

6. MEZINÁRODNÍ TURNAJ RODINNÝCH DVOJIC

14.5.2018 | Okresní šachový svaz Bruntál | Turnaje | Karel Záleský

Opět po roce v Krnově na Hlavním náměstí, opět pod širým nebem, opět v kruhu nejbližších bojovali rodinné klany proti sobě, sice „jen“ u šachovnic. Krnovská šachová slavnost letos přilákala 55 rodinných dvojic z blízkého i dalekého okolí, pozvání využili i naši polští šachoví přátelé. Akci za významné finanční podpory města Krnova a Šachového svazu České republiky zorganizoval ,místní mládežnický šachový oddíl TJ Lokomotiva Krnov.

Už šestý ročník opět doprovázelo pěkné počasí, a tak venku na náměstí mohly společné dopoledne strávit celé rodiny nejen z Krnova, ale také z Města AlbrechticBruntáluZátoraÚvalnaOpavyVelkých HošticČeské VsiOlomouceŠumperku a z polské Nysy a Prudniku. Turnaj se hrál ve zkrácené formě 5 kol s tempem 2x 15 minut. Dvojice tvořilo vždy dítě do 15 let v doprovodu táty, mámy, dědy, strejdy, sourozence, bratrance, … Dvojice sice bojovaly společně, ale každý sám/sama na své šachovnici proti jiné rodinné dvojici. Jejich body se sčítaly, maximálně se tak dalo získat 10 bodů. Pravidla hry byla oproti běžným turnajů velmi uvolněná a v podstatě dávala plnou kompetenci hrajícícím dvojicím, aby se ve sporných momentech na výsledku domluvily samy.

Úvodní příslib zisku pohárů a cen pro všechny zúčastněné uvolnil napětí především u dětí, ale i mnozí rodiče, hrající šachy jen rekreačně, se přestaly bát, že by to v turnaji svému dítku pokazily. Hra byla především prostředkem komunikace mezi rodinami, které se před tím neznaly, sdílení zkušeností a zábavy. Šachy tak bořily jazykové i mezigenerační bariéry. Nezávislí pozorovatelé tak mohil slyšet, jak spolu diskutují čeští hráči s polskými, jak šachovou teorii vysvětluje sedmiletý šachista sedmdesátiletému dědečkovi ze soupeřící dvojice, nebo mohli vidět, jak si hráči promíjí přestupky, které by na běžném turnaji nemilosrdně reklamovali. Na závěr se všichni společně vyfotili na našem krásném náměstí a pro příští ročník přislíbili svůj návrat společně s dalšími svými přáteli.

Mimo finanční podpory města Krnova a Šachového svazu ČR bychom chtěli poděkovat také tradičním spolupracujícím organizacím, a to Radničním restaurantu za spolupráci při zařízení občerstvení pro hráče a také MIKSu Krnov za poskytnutí stanů, bez kterých by se na sluníčku takováto akce nedala zorganizovat.

Výsledky – prvních 5 míst:
1. místo: Vodák Vojtěch s tátou ze Šumperku (9 b)
2. místo: Rzasa Mateusz s bratrem z Nysy (7 b)
3. místo: Veselý František s bratrem Jirkou z Města Albrechtic (7 b)
4. místo: Jaššo Matěj s dědou z Úvalna (7 b)
5. místo: Novák Tomáš se strejdou z Krnova (7 b)

ODKAZ NA KOMPLETNÍ TURNAJOVÉ VÝSLEDKY

ODKAZ NA TURNAJOVÉ PROPOZICE

ODKAZ NA CELOU FOTOGALERII

Další fotografie a informace nejen o této akci na našem facebooku: www.facebook.com/sachykrnov