Moravskoslezský krajský šachový svaz

Československé družební setkání okr. Opava – okr. Liptov

1.5.2024 | Okresní šachový svaz Opava | Okresní ŠS | Sportovně-technická komise | Pavel Byma
Po několika letech přestávky kvůli pandemických zdravotních protiopatřeních jsme se konečně letos dostali k tomu, abychom obnovili tradici a opět se viděli se Slovenskými šachovými přáteli.
Pozvali jsme je na šachový víkend 19.4. – 21.4. do okresu Opava a připravili nejen pro ně, ale i pro naše okresní hráče víkend plný šachové zábavy. Celkem přijela výprava o osmi šachistech.
Úkol to nebyl jednoduchý, protože takto na konci sezóny už byli všichni unavení a potřebovali si od šachů spíše odpočinout. Ale ti, co zvolili aktivní šachový odpočinek v uvolněné přátelské zároveň ale v soupeřivé atmosféře toho určitě nelitovali.
Slovenské hráče jsme ubytovali na víkend v Bolaticích, odkud to měli na všechny šachové akce přiměřeně stejně daleko, aby nemuseli příliš cestovat a mohli se věnovat aktivní přípravě.

Okresní přebor Opavy v bleskovém šachu

V pátek 19.4. se v klubovně Slezanu Opava uskutečnil otevřený okresní přebor Opavy v bleskovém šachu, hrálo se 11 kol tempem 3 min. + 2 s na tah. Celkem se i se slovenskými hráči zúčastnilo 24 šachistů a kromě drobného občerstvení připraveného pořadateli byla přítomna i dobrá nálada.

Okresním přeborníkem se stal Pavel Rakús z ŠK TJ Dolní Benešov, který bez porážky se třemi remízami získal 9,5 body. Druhý skončil Klapuch Dominik se 7,5 body ze Slezanu Opava a třetí Tomáš Kučera se 7 body, rovněž ŠK TJ Dolní Benešov.
Nejlepší ze slovenských hráčů byl až 11. Sivčák Matěj SKM Liptovský Hrádok.

Šachy 37. ročník Bohuslavice OPEN 2024

Druhý den byl na programu turnaj v rapid šachu Bohusavice Open 2024, který je součástí Grand Prix ČR 2023/2024. Tradiční mezinárodní turnaj měl celkem 146 účastníků sliboval atraktivní účast české jedničky GM Davida Navary.  Ten nicméně skončil se 7 body až třetí, před něj se na druhé místo vyhoupl IM Vojtěch Zwardoń 8b. a na první místo silně obsazeného turnaje dostal polský IM Piotr Piesik 8,5b. Turnaj dle mých informací byl se vydařil a guláš na oběd taky chutnal.

Online partie

Zápas okr. Opava – okr. Liptov

Poslední den v neděli byl na programu v klubovně ŠK TJ Dolní Benešov zápas mezi hráči okresu Opava a okresu Liptov ve vážných partiích klasickým tempem. Nejdříve jsem chtěl nabídnout účast zasloužených hráčům okresu o přiměřené síle vůči soupeřům, ale musím přiznat, že poslední účastníky za okres Opava jsem domlouval až v pátek na bleskovém turnaji a sám jsem se musel přes různé problémy zhostit účasti na tomto prestižním zápase. O své tragické partii nebudu raději dvakrát hovořit, musím ale pochválit družstvo okresu  Opava za bojovný výkon, který doslova rozdrtil 7 – 1 asi už třetí den trochu unavené Slováky. Zápas načal vítězstvím nejmladší účastník zápasu Šotek Matěj a před obědem jsme vedli už 5 – 0. Čest rychle zachraňovali Slováci na prvních dvou šachovnicích, kde se vzchopili a uhráli remízy a mohli pomýšlet i na vítězství.

Online partie: Okres Opava CZ – Okres Liptov SK

Děkujeme slovenským hráčům za návštěvu a pevně věřím, že se vám u nás šachový víkend líbil a že nám odpustíte vysokou nedělní porážku a někdy nás také pozvete objevovat šachové krásy liptovského kraje.
Pavel Byma, předseda okresu Opava