Moravskoslezský krajský šachový svaz

Finále Grand Prix KP mládeže proběhlo v Dolním Benešově

13.4.2024 | Komise mládeže | Ladislav Kopec

Za krásného jarního počasí byl v sobotu 13. dubna ve velkém sále kulturního domu v Dolním Benešově odehrán závěrečný 5. turnaj Grand Prix krajského přeboru v rapid šachu mládeže pro ročník 2023/24. Z přihlášených 222 hráčů nakonec dorazilo přesně 202 mladých šachistek a šachistů z celého Moravskoslezského kraje, aby se porvali o body nejen ve finálovém klání, ale také v celkovém pořadí GP, které bylo po skončení benešovského turnaje hned na místě vyhlášeno zástupci MKŠS. Turnaj byl rozdělen do 4 samostatných turnajů podle věku (10, 12, 14 a 18 let), přičemž se samostatně vyhlašovaly kategorie dívek a chlapců, v nejmladší skupině navíc ještě i kategorie do 8 let.

V průběhu samotného turnaje pak měly děti a případně i doprovod možnost zahrát si partii na velké šachovnici zahradních šachů před budovou nebo také sledovat přenos ze 4 on-line šachovnic z kategorií U14 a U18 na velkoplošném plátně na pódiu. Po celou dobu byl k dispozici bufet, kde se hlavní oblibě těšily typické prajzské koláče. O hladký průběh turnaje se staralo bezmála 20 zkušených domácích pořadatelů v různých rolích pod taktovkou ředitele turnaje Tomáše Vavřínka. Pro úspěšné hráče byly připraveny poháry a medaile a více než 30 různorodých cen, od drobné elektroniky přes puzzle a kreativní sady až po různé hračky pro kluky i holky.

A jak to vlastně celé dopadlo? V kategorii H8 zvítězil Adam Soukup (TJ Ostrava) s 6 body, na stupních vítězů ho doplnili Daniel Dluhoš (domácí ŠK TJ D. Benešov) s 5 body a Lukáš Pečínka (BŠŠ Frýdek-Místek) se 4,5 body z celkových 7 kol. Stejně starou kategorii dívek ovládla Klaudia Čižíková, těsně následována Theou Sobotkovou (obě Slovan Havířov a obě 4 body), bronzovou medaili si odvezla Veronika Porubská (Slavoj Poruba), která uhrála o ½ bodu méně.

Skupinu H10 ovládl velmi suverénním výkonem a 100% bodovým ziskem Vojta Rybár (Šachy Krnov), 2. místo díky lepšímu pomocnému hodnocení získal Štěpán Kurka (Slezan Opava) před domácím Ondřejem Szoloným se shodným skóre 6 bodů. V dívčí kategorii do 10 let si pohár a zlatou medaili odvezla Kira Tarielashvili s 5 body, stříbro získala Klára Anna Harazinová se 3 body (obě BŠŠ) a bronz zůstal v DB zásluhou Andrey Rončkové s 2,5 body.

Turnaj do 12 let ovládli dva chlapci ze Slezanu Opava, kteří oba uhráli 6 bodů a o 1. místě Matěje Šotka před Oskarem Gřeškem rozhodlo pouhých ½ bodu ve 3. pomocném hodnocení. Třetí pozici pak získal za 5,5 bodu Filip Bílek z BŠŠ. Mezi dívkami zvítězila Iris Hamerníková (BŠŠ), těsně následována Agnes Židkovou (Slavoj Poruba) – obě holky vybojovaly v 7 kolech 5 bodů. O půl bodu méně stačilo na 3. příčku Aleně Kadlecové (Šachy Krnov).

Ve skupině H14 uhráli dva hráči taktéž 6 bodů, o vítězství rozhodl přímo vzájemný souboj – což je první pomocné hodnocení – takže zlato si odvezl Daniel Bělocký (BŠŠ), stříbro pak Alex Macošek (TŽ Třinec), bronz vybojoval Matěj Lorenc ze Slezanu Opava, jenž uhrál o polovinu bodu méně. Hned za ním skončila nejlepší dívka Tereza Horková (BŠŠ) se stejným ziskem, na stupních vítězů ji doplnily týmové kolegyně Klára Václavková a Nikol Bartečková (obě 4,5b).

Ještě vyrovnanější byla nejstarší kategorie do 18 let. Mezi chlapci rozhodlo až 3. pomocné hodnocení – z výhry se nakonec radoval Ondřej Šigut (BŠŠ) před Romanem Mrázkem (Slavia Orlová), oba uhráli 5,5 bodu a vzájemná partie skončila remízou. Na 3. místě za nimi skončil Šimon Kučera z TJ Ostrava, jenž získal bodů 5. Mezi dívkami stačily 4 body na vítězství Janě Sikorové (TŽ Třinec), o půl bodu méně uhrála 2. Sofie Zelenková (TJ Mořkov) a 3 body byly potřeba na zisk bronzové medaile, která připadla Ludmile Lackové z BŠŠ.

Po skončení 5. finálového turnaje pak proběhlo i vyhlášení celkového pořadí Grand Prix, které provedl pověřený zástupce Komise mládeže kraje Martin Rell. Ceny pak na pódiu úspěšným medailistům předával předseda MKŠS Jiří Novák. Na závěr pak proběhlo i tradiční oblíbené losování o bonusovou cenu – dortu z místního cukrářství.

MKŠS děkuje pořadatelům za uspořádání finálového turnaje KP mládeže v rapid šachu, které bylo důstojným zakončením celého seriálu Grand Prix ročníku 2023/2024.