Moravskoslezský krajský šachový svaz
Děti Dolního Benešova

GP dětí a mládeže okresu Opava

29.2.2024 | Okresní šachový svaz Opava | Okresní ŠS | Turnaje | Pavel Byma

V sobotu 24. února byl v přísálí KD v Dolním Benešově odehrán závěrečný 4. turnaj Grand Prix okresního přeboru okr. Opava v rapid šachu mládeže do 18 let. Na startu se nám sešlo dohromady plných 62 účastníků, které jsme se nakonec rozhodli rozdělit do 2 samostatných turnajů – kategorie U10 a U12 dohromady, stejně jako U14 a U18. Všechny kategorie pak byly dle propozic a hracího řádu soutěže vyhlášeny zvlášť. V mladší skupině pak hrálo 38 dětí, ve starší 24 mládežníků. Turnaj byl vypsán na 7 kol, hrálo se tempem 15 minut na partii bez přídavku.

V mladší kategorii se o celkové vítězství utkali hráči z obou skupin (U10/U12), kdy vzájemná partie nakonec rozhodla o 1. místu pro Štěpána Kurku (Slezan Opava), který v bojovné koncovce porazil domácího Reného Hartoše (ŠK TJ DB). Štěpán tedy ovládl kategorii U10 s 6,5 body, na stupni vítězů ho pak doplnili Artus Chlebus (taktéž Slezan Opava) a Maxmilián Szolony (ŠK TJ DB), kteří oba uhráli 5 bodů. Do 12 let bral 1. místo zmíněný René s 6 body, 2. a 3. místo obsadili taktéž hráči domácího klubu Matouš Bábík (5,5 bodu) a Viktorie Szolony (4,5 bodu). Ta se zároveň stala nejlepší dívkou tohoto turnaje.

V rámci turnaje jsme vzhledem k dostatku cen mimořádně vyhlásili i 3 nejlepší hráče v kategorii do 8 let. Těmi se stali Daniel Dluhoš (ŠK TJ DB, 4 body) a Bruno Růžička (SK Kravaře) s Matějem Faikou (ŠK TJ DB) se 2 body na kontě.

Ve starší kategorii se v souboji o vítězství utvořila trojice bojovníků ze Slezanu Opava. Dva z nich nakonec uhráli shodně po 6 bodech, o celkovém prvenství nakonec rozhodl vzájemný souboj. David Sobek porazil Dennyho Hulvu, přičemž oba hráči vyhráli své kategorie. Pořadí v U14 tedy bylo nakonec Denny Hulva (6b), Šimon Šotek (5b), Matěj Lorenc (4,5b) – všichni ze Slezanu Opava. V U18 pak Davida Sobka doplnili na medailových pozicích Oliver Kusyn (ŠK TJ DB, 4,5 bodu) a Matěj Šrajer (Orel Opava, 4 body).

Po skončení turnaje vyhlásil celkové pořadí soutěže Grand Prix její ředitel Martin Rell. V kategorii do 10 let získal pohár s plným počtem 45b. (3x vítězství v turnaji) Štěpán Kurka, 2. místo obsadil Ondřej Szolony a 3. místo Max Szolony. Skupinu do 12 let ovládl René Hartoš, 2. místo získal Thomas Lazor (ŠO TJ Velká Polom; na závěrečném turnaji kvůli nemoci chyběl), 3. místo Daniel Doleží (ŠK TJ DB). V U14 zvítězil Denny Hulva, na stupni vítězů jej doplnili Matěj Lorenc a Eduard Formánek (všichni Slezan Opava). V U18 si pohár domů odvezl David Sobek, 2. místo získal Oliver Kusyn, 3. místo Matěj Šrajer.

Hlavní rozhodčí Matouš Gemsa nemusel během turnaje řešit žádný vážný spor, klasikou byly pouze nepřípustné tahy u menších a začínajících hráčů. Věřím, že se všem účastníkům v Dolním Benešově líbilo, a budeme se těšit na závěrečném turnaji Grand Prix – tentokrát ale krajského přeboru mládeže – na hojnou účast.