Moravskoslezský krajský šachový svaz

KP mládeže v rapid šachu v Ostravě s rekordní účastí

19.1.2024 | Komise mládeže | Ladislav Kopec

V sobotu 13.1.2024 proběhl třetí turnaj série Grand Prix Krajského přeboru mládeže v rapid šachu. Turnaj se tradičně uskutečnil v krásných prostorách Doku kultury Akord v Ostravě Zábřehu a ve čtyřech turnajích dle věkových kategoriích se ho zúčastnil rekordní počet 240 dětí z celého Moravskoslezského kraje.

Turnaj se hrály  rapid tempem na 15 minut a 5 vteřinovým přídavkem za každý provedený tah pro každého hráče celkem na 7 kol, ke kterým byli hráči již tradičně svoláváni známou písní „Ostravo“ od Jaromíra Nohavici, s nímž pořadatel turnaje v tomto směru spolupracuje. V každé kategorii byli na konci turnaje vyhlášení tři nejlepší chlapci a dívky, v turnaji hráčů do 10 let (ve kterém celkem startovalo 80 dětí!), pak byli oceněni i hráči do 8 let. Mezi nejlepší dívky do 8 let patřily Klaudia Čižíková (Slovan Havířov), Amálie Glodžáková  a Mariana Flídrová (obě BŠŠ) mezi nejlepší chlapce do 8 let pak patřili Lukáš Pečínka, Samuel Olšavský (oba BŠŠ) a Adam Soukup (TJ Ostrava). Mezi nejlepší děvčaty do 10 let  patřily Kira Tarialašvili (BŠŠ), Veronika Fizerová (Interchess) a Vendula Hanzlová (BŠŠ) a nejlepšími chlapci v kategorii do 10 let se stali David Vydra (ŠK Šenov), Zikmund Šeděnka (Slavoj Poruba) a Vojta Rybár (Šachy Krnov). V kategorii do 12 let startovalo celkem 58 hráčů a první tři místa mezi děvčaty obsadily Lucie Lacková (BŠŠ), Alena Kadlecová (Šachy Krnov) a Laura Najdková (BŠŠ), mezi chlapci pak byli nejlepšími Matěj Šotek (Slezan Opava), Vít Buček a Martin Vaněk (oba BŠŠ).   Turnaje v kategorii do 14 let se zúčastnilo 53 hráčů a nejúspěšnějšími děvčaty se v něm staly Tereza Horková, Nikol Bartečková (obě BŠŠ) a Stella Špetlová (Šachy Krnov), mezi chlapci pak Šimon Šotek (Slezan Opava), Matěj Plecháček (BŠŠ) a Eduard Formánek (Slezan Opava). V poslední kategorii do 18 let hrálo 49 hráčů a v ní mezi nejlepší dívky patřily Jana Sikorová (Třinec), Sofie Zelenková (Mořkov) a Ludmila Lacková (BŠŠ) a nejlepšími chlapci se stali Jan Bjolek, Ondřej Šigut (oba BŠŠ) a Šimon Kristl (TJ Ostrava).  Bližší informace k výsledkům turnajů všech kategorií naleznete zde.

Rekordní účast 240 dětí je nejen  důkazem toho, že šachová hra je mezi dětmi našeho kraje stále populární, ale zároveň i příslibem do budoucnosti v tom, žesi náš kraj i nadále udrží celorepublikovou  významnou pozici v oblasti mládežnického šachu, kterou již dlouhá léta zaujímá…