Moravskoslezský krajský šachový svaz

Krajskými přeborníky MKŠS juniorů v praktickém šachu 2019 jsou Marek Štefaník, Tereza Gemsová a Kristián Havel

16.6.2019 | Komise mládeže | Turnaje | Karel Záleský

V Opavě se ve dnech 14. až 16. 6. 2019 uskutečnil první samostatný Krajský přebor MKŠS juniorů v praktickém šachu, který přilákal 14 účastníků ze 7 oddílů. Hlavním lákadlem turnaje byl souboj o postupová místa do Finále MČR juniorek v kategoriích D18 a D20 a do Polofinále MČR juniorů v kategoriích H18 a H20. Původně plánované 2 turnaje H+D 18 a H+D 20 byly kvůli nízkému počtu účastníků v obou turnajích spojeny, v souladu s propozicemi, do jednoho turnaje. Turnaj se následně hrál švýcarským systémem na 7 kol s tempem 1 h + 30 s/tah pro každého hráče. V pátek se odehrály 2 partie, v sobotu 3 a v neděli 2. Počasí bylo příznivé až moc a tropické teploty nutily pořadatelský tým (ředitel Antonín Vilášek a rozhodčí Karel Záleský) dělat maximum pro to, aby v daných podmínkách nikdo u partie nezkolaboval horkem (dostatečně velký stůl, hrací prostor a soukromí pro hráče, noční větrání, denní větrání a vydatný pitný režim). Obědy byly zajištěny během pátku v jídelně sousedního učiliště stavebního a během víkendu nám pomohl další šachista Nikos Muratidis, který zajistil dovoz obědů až do hracích prostor, čímž se značně urychlila obědová pauza.

hrací sál (foto Antonín Vilášek)

Do kategorie D18 se přihlásila jediná juniorka Tereza Gemsová (ŠK TJ Dolní Benešov), a tak měla postup do MČR juniorek zajištěn už od startu. Ten klid měl na ni velmi pozitivní efekt. Se ziskem 5 bodů podala 2. nejlepší výkon v turnaji a postup jí patří právem.

Přebornice kraje v kategorii D18 Tereza Gemsová (foto Karel Záleský)

věková skupina D18

Poř. Jméno Rtg Typ Body Res.
1 Gemsová Tereza 1477 D18 5 0 postup na MČR juniorek v kategorii D18

V nejpočetnější kategorii H18 se 9 hráčů utkalo o 3 postupová místa do Polofinále MČR juniorů v kategorii H18. Stylem start cíl a nejlepším výsledkem celého turnaje ovládl turnaj jeden ze spolufavoritů Marek Štefaník 6,5 (TJ Ostrava), který svým soupeřům povolil jen jedinou remízu. Ke stříbru se velmi těžce propracoval hlavní favorit turnaje Tomáš Kučera 4,5 (ŠK TJ Dolní Benešov), který po prohře se Štefaníkem ve 4. kole dohrával dosti matně a zbylé partie jen odremizoval. Bronzovou příčku vybojoval překvapivě Hynek Moravec 4,5 (TJ Hradec nad Moravicí), když po úvodní prohře 3x zvítězil a pak se silnými soupeři vybojoval 3 cenné remízy.

Vítězové kategorie H18 zleva 2. Tomáš Kučera, 1. Krajský přeborník Marek Štefaník, 3. Hynek Moravec (foto Antonín Vilášek)

9 Groman Ondřej 0 H18 1 0

Do kategorie H20 se přihlásili 4 hráči, kteří mezi sebou svedli souboj o 2 postupová místa do Polofinále MČR v kategorii H20. Nejlépe se s daným úkolem vypořádal největší favorit kategorie Kristián Havel 4 (Slezan Opava), kterého však den před turnajem skolily potíže podobné úpalu a jednoduché to pro něj rozhodně nebylo. Druhé postupové místo vybojoval Konstantin Sakaev 3 (TJ Ostrava), který měl z tohoto životního úspěchu velikou radost. Třetí příčku obsadil Lukáš Palyza 3 (Slezan Opava).

Vítězové kategorie H20 zleva 3. Lukáš Palyza, 1. Krajský přeborník Kristián Havel, 2. Konstantin Sakaev (foto Karel Záleský)

věková skupina H20

1 Havel Kristián 1644 H20 4 2 postup do Polofinále MČR juniorů v kategorii H20
2 Sakaev Konstantin 1482 H20 3 1 postup do Polofinále MČR juniorů v kategorii H20
3 Palyza Lukáš 1341 H20 3 0
4 Bohdal Karel 1474 H20 2 0

partiový materiál: KP_jun_MKSS_2019

Všichni účastníci turnaje (foto Karel Záleský)

Zvolený formát turnaje potvrdil jeho životaschopnost a účastníci turnaje vyjádřili s průběhem akce velkou spokojenost. Všichni postupující potvrdili, že se rádi zúčastní listopadového Finále MČR juniorek a Polofinále MČR juniorů ve Špindlerově Mlýně v termínu 9. – 16. 11. 2019 viz odkaz na webu ŠSČR.