Moravskoslezský krajský šachový svaz

Loučení předsedy VV OŠS Opava

22.6.2020 | Okresní šachový svaz Opava | Okresní ŠS | Pavel Byma

Vážení šachoví přátelé,

je to již dvacet let, co jsem byl zvolen předsedou okresního šachového svazu Opava. V lidském životě je to poměrně dlouhá doba, doba jedné generace. Byl jsem do funkce zvolen po úmrtí pana Kurky a ve VV jsem tehdy  působil jen velmi krátkou dobu. Hodili mě do vody a já se musel naučit plavat. A to v době, kdy opavský šach měl velké ambice a díky sponzorovi Hagemannu Opava začal bojovat v extralize, v soutěži, kterou jsme znali jen z časopisů a účast v této nejvyšší šachové soutěži je snem každého šachisty či oddílu. Předehrou tomu bylo Mistrovství republiky jednotlivců, které se v roce 2000 konalo v hotelu Koruna za účasti našich nejlepších šachistů. Po OŠS se chtěla jen morální podpora, tu finanční zajišťoval sponzor. Začátkem tohoto století to byly zlaté dějiny opavského šachu, kdy jsme extraligu dvakrát vyhráli, dvakrát byli druzí a jednu třetí. Poté finanční pramen vyschnul a za Slezan zase hráli hráči okresu Opava v nižších soutěžích.

Co se nám za těch 20 let povedlo?

V Opavě jsme tedy viděli nejlepší ligové hráče z domácí i zahraniční špičky. Okres táhnou však především dva oddíly, a to Slezan Opava a Dolní Benešov. Reprezentovaly nás jak v první, tak druhé lize. I nyní bojují bok po boku v KP a s vlastními odchovanci. Snahou VV OŠS bylo udržet v činnosti co nejvíce oddílů a členů, i když nyní je to už problém. Kromě tradičních oddílů vznikly nové (POGO Budišov), některé však taky zanikly (Jakartovice, Háj, Dolní Životice apod.). Zachovali jsme si však dostatečnou členskou základnu srovnatelnou s celým karlovarským krajem! Každý rok máme OP osmičlenných družstev, k tomu OS pětičlenných družstev. Jsou okresy, kde je OP pouze pětičlenných družstev. A v KS máme osm družstev z dvanácti. V KP jsme měli střídavě tři až čtyři družstva, ale ambice více oddílů asi nemá zahrát si tuto velmi kvalitní  soutěž. Bohužel se nám nepodařilo udržet vyšší soutěže jako je 1. a 2. liga, které jsou přece jen kvalitativně silnější a hlavně náročnější na cestování.

V oblasti mládeže se nám podařilo po vzoru kraje rozjet sérii turnajů OP v rapid šachu, kterých se účastní desítky mladých a nadějných šachistů. Většina z nich pak pokračuje i v soutěži družstev.

V rámci projektu OKAP se vedou šachové kroužky ve školách v Opavě, Slavkově a Budišově n. B., poprvé se děti seznamují se šachy i v mateřské škole v Opavě-Kylešovicích. Mimo tento projekt jsou šachové kroužky v ZŠ Vrchní, Kravaře apod. Šachové kroužky pro děti jsou i v oddílech, např. na Slezanu, v Dolním Benešově, Orlu apod. V konkurenci počítačů, mobilů, počítačových her se nám daří dostávat děti k šachovnici. Je to však běh na dlouhou trať a výsledky se dostaví až za několik let.

Taky se nám podařilo udržet a rozvíjet družbu s našimi slovenskými kolegy z Liptova, která už trvá desítky let a nezlikvidovala ji ani rozdělení našeho státu.

Co se nám nedaří?

Stárne nám členská základna, ubývají členové, kteří už nechtějí hrát nebo vymírají. Je to bohužel celorepublikový problém. Zaměřením se na mládež je nutno tento trend zpomalit nebo úplně eliminovat. Tady trošku chybí více iniciativy v oddílech. My jako VV zabezpečíme soutěže, ale děti musíte dodat vy.

Dalším problémem je pořádání okresních soutěží jednotlivců, resp. jejich účast. Turnaje v rapid šachu jednotlivců mají v okrese velký zvuk, který překročil rámec tohoto okresu i kraje (MKO, Bohuslavice) a v rámci těchto turnajů bývají OP jednotlivců. OP v blesku nebo praktickém šachu se konají minimálně, v malé konkurenci, za účasti jen místních šachistů a za nezájmu ostatních oddílů. Tady asi čeká nový VV kus práce, aby toto napravil a nějakým způsobem zatraktivnil tyto soutěže.

Vážení šachoví přátelé,

dvacet let jsem byl v čele výkonného výboru okresního šachového svazu. Tento VV se scházel pravidelně a jeho účast za celé období je přes 90%. Jednotliví členové plnili zodpovědně svoji funkci. Práce byla založena na demokratických principech a ne na autoritářství. Při rozhodování a hlasování se musela menšina podřídit většině, i když to nebylo po chuti třeba i předsedovi. Byla v něm řada osobností šachového života (Hromada, Bednárek, R. Vavřínek, P. Pavera aj.), ty osobnosti a předsedové oddílů jsou tam i dnes. Dochází však k zásadní obměně celého VV, kdy čtyři členové odcházejí a pouze tři zůstavají. Přesto má svoji kvalitu a věřím, že bude pracovat stejně dobře, ne-li lépe než dosavadní VV. Chtěl bych poděkovat všem členům, kteří ve VV OŠS pracovali.

Vážení šachoví přátelé,

je to už 60 let, co jsem udělal první tahy šachovými figurkami. Za tu dobu jsem poznal, kolik je potřeba úsilí k samotné hře, ale především k její organizaci, zaujetí, práci s lidmi. Tímto bych vám na závěr  chtěl  poděkovat   za práci, kterou v oddílech odvádíte. Vím, že to v každém oddílu záleží na jednom, dvěma lidech, ale tak to dnes bohužel je. Jen díky vaší iniciativě a vaší obětavosti královská hra stále žije. Děkuji taky za dobrou spolupráci, kdy jsme nemuseli řešit mnoho zásadních problémů.

 

Přeji vám hodně úspěchů v šachové hře a jejímu dalšímu rozvíjení ve městech či na vesnicích.

GENS UNA SUMUS

 

Ing. Antonín Vilášek – předseda VV OŠS Opava v letech 2000-2020