Moravskoslezský krajský šachový svaz

Open Bohumín 2023

17.7.2023 | Turnaje | Karel Záleský

Od soboty 1.7 do neděle 9.7. se ve víceúčelové sportovní hale Bospor v pohraničním Bohumíně odehrál již 6. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Bohumín. Letošního ročníku se účastnilo rekordních 190 hráčů z celkem 8 zemí světa, kteří se utkali ve třech turnajích ve vážném šachu.
Oba hlavní turnaje, „A“ i „B“, se hrály na 9 kol (jedno kolo denně) stejným tempem 90min/40tahů + 15min/do konce partie + 30s/tah po celou dobu partie. V turnaji „C“ byl jediný rozdíl v absenci 15min přídavku do konce partie po 40. tahu Šachový materiál a personál zajistila Šachová škola Bohumín společně s SK Slávií Orlovou za výrazné sponzorské pomoci. Šachovnice z turnaje „A“ (28 šachovnic) a zhruba třetina turnaje „B“ (18 šachovnic) byly vysílány online.

Hlavní turnaj „A“, kterého se tedy zúčastnilo celkem 56 hráčů z 6 zemí světa, byl podmíněný minimálním fide elem 1900. Tato podmínka zajistila velice kvalitní turnaj s průměrným elem téměř 2120, který skýtal celkem 24 titulovaných hráčů. Turnaj nakonec s 7 body ovládl GM Akash Ganesan z Indie, který tak potvrdil roli prvního nasazeného. Ale ani v jeho podání to nebylo bez klopýtnutí, neboť v 7. kole, před kterým vedl turnaj o bod, prohrál s polským fidemistrem Iwem Godzwonem, který nakonec s 6,5 body skončil na 5. místě. Po tomto zaváhání však vzal turnaj do svých rukou, když vyhrál 8. kolo a v 9. kolo s klidem remízoval s bramborově umístěným IM Jakubem Půlpánem. Na stříbrné příčce skončil druhý nasazený FM Stanislaw Zylka z Polska, který měl taktéž 7 bodů, avšak horší vzájemný zápas a pomocné hodnocení. Bronz vybojoval taktéž zástupce Polska, a sice IM Piotr Nguyen s 6,5 body a nejlepším pomocným hodnocením. Krajským přeborníkem se stal FM Jakub Rabatin z BŠŠ a okresním přeborníkem FM Vojtěch Šrámek z SK Slávie Orlové. Nejlepší ženou se stala WIM Natálie Kaňáková z Interchessu.

Z turnaje „A“ bych rád mimo hlavní řádky udělil jakousi pomyslnou cenu sympatie FM Pavlu Zabystrzanovi z SK Slávie Orlové, který z 9 partií uhrál 9 remíz.

O něco málo slabší turnaj „B“, kterému byla letos udělena horní hranice fide ela 2000, měl zastoupení v podobě 109 hráčů z 4 zemí. Díky velkému počtu hráčů bylo průměrné elo „pouze“ 1400, ale na předních deskách se opravdu bylo na co koukat. Svého vítěze se turnaj dočkal až po posledním napínavém kole, ve kterém startovní třináctka Dawid Wierbicki porazil svou krajanku Nieckarz Maju a s 7,5 body usedl na nejvyšší pozici na stupních vítězů. Zaváhal pouze jednou, a to v 7. kole, ve kterém prohrál s Martinem Pardym ze Slezanu Opava. Na druhém místě skončil Tomasz Smuda, taktéž z Polska, s 7,5 body, ale o chloupek horším pomocným hodnocením. Na bronzovou příčku usedl jediný český zástupce na poli trojic vítězů z turnajů „A“ a „B“, již zmíněný Martin Pardy s 7 body a nejlepším pomocným hodnocením. Vítězové dalších kategorií jsou následovní:

Do 16 let: Dawid Wierbicki

Do 18 let: Kornel Garwacki

Krajská přebornice do 18 let: Viktorie Buchtová

Krajský přeborník do 18 let: Jan Bjolek

Krajský přeborník do 20 let: Dominik Klapuch

Nejlepší senior nad 60 let: Wieslaw Maroszczyk

Nejlepší žena: Miriam Miková

Turnaje „C“, který byl letos přizpůsoben mládeži do 14 let, se zúčastnilo celkem 25 dětí z 3 zemí.
Hrál se ve stejném formátu a za stejných podmínek jako hlavní turnaje „A“ i „B“, ale bez onoho přídavku 15 minut po dovršení 40 tahů. Prvenství na slavnostním vyhlašování slavila turnajová nasazená šestka, Maja Szczurek z Polska, která uhrála solidních 7,5 bodů bez jediné porážky. Na druhém místě nasazený favorit a dlouholetý aktivní hráč domácího klubu Šachové školy Bohumín, Lukáš Brejcha. Lukáš uhrál taktéž 7,5 bodů bez jediné porážky, avšak výsledné pomocné hodnocení mu nehrálo do karet. S půlbodovou ztrátou si bronzovou medaili vyzvednul Richard Mazurek z SK Slávie Orlové. Nutno podotknout, že tato medailová trojice se od zbytku hráčů v turnaji jednoznačně odpoutala. A to proto, že čtvrté a páté místo ztrácely na bronz 1,5 bodů a zbytek příček značně více. Nejlepším hráčem do 10 let se stal Vojta Rybár s 5 body. Do 12 let nejlépe obstál Ondřej Hrádek taktéž s 5 body.

Odkazy:

Výsledky – https://chess-results.com/tnr711708.aspx?lan=5&art=1&rd=9&fed=IND&turdet=YES

Online přenos A – https://view.livechesscloud.com/#29ceaee7-529d-46f5-b08a-1e17be890c87

Online přenos B – https://view.livechesscloud.com/#aaa9fb68-d11d-41ea-9a39-2bebf758f97c

Fotogalerie – https://www.rajce.idnes.cz/skslaviaorlova2022/album/open-bohumin-2023