Moravskoslezský krajský šachový svaz

Zemřel pan Jindřich Kupka

3.5.2021 | Nezařazené | Karel Záleský

v pátek 30.4.2021 ve věku 89 let zemřel jeden z posledních nestorů dolnobenešovského šachu a našeho klubu, jeden z jeho zakládajících členů, pan Jindřich Kupka. Pan Kupka se nesmazatelně zapsal do historie našeho klubu jako dlouhodobý aktivní hráč, funkcionář, rozhodčí, kronikář a trenér. Spolu s první generací dolnobenešovských šachistů, zde zmíním pány Ryšku, Kostřicu, Osmančíka, Pchálka, Pospíšila, Vybírala, Janíka, Poštulku, Tomíčka a další, pan Kupka desítky let aktivně pomáhal budovat šachy v Dolním Benešově a na dnešní podobě a úspěšnosti našeho klubu má nesmazatelnou historickou zásluhu. Ve vzpomínce na pana Kupku připomenu, že vedle jeho silné šachové výkonosti v praktickém šachu vyniká i republikový titul v korespondenčním šachu ze soutěží družstev v šedesátých letech. Pan Kupka náš klub reprezentoval velmi úspěšně na všech úrovních, v soutěžích družstev i jednotlivců. Do šachového dění se aktivně zapojoval i jako úspěšný rozhodčí a aktivní funkcionář na úrovni okresu a kraje. Spoustu svého času věnoval mládeži, kdy jako trenér předával své šachové zkušenosti dalším generacím. Nelze opomenout ani jeho kronikářské zásluhy, kdy po spoustu let, ještě v nedigitální době, zpracovával a archivoval naše výsledky v soutěžích družstev.

Mnozí z nás často s úsměvem vzpomínají na jeho nezapomenutelné historky, kterými nás bavil po mnohých utkáních i při společenských akcích. Myslím, že především takto bychom si v naši paměti měli uchovat vzpomínky na pana Jindřicha Kupku.

Čest jeho památce!

 

Poslední rozloučení s panem Kupkou se bude konat v úterý od 14.30 hodin v kostele svatého Martina v Dolním Benešově, poté bude uložen do rodinného hrobu.

 

V přiloženém souboru umrti_p_Kupka_opr přikládám pár vzpomínkových fotografií a smuteční oznámení.
Tomáš Vavřínek