Moravskoslezský krajský šachový svaz

Zpráva z KP mládeže v rapid šachu v Dolním Benešově

12.4.2022 | Komise mládeže | Ladislav Kopec

Šachový klub TJ Dolní Benešov uspořádal v sobotu 9.4.2022 finálový turnaj krajského přeboru mládeže v rapid šachu pro sezónu 2021/2022. Každoroční pravidelný seriál pěti turnajů krajského přeboru se letos po loňském koronavirovém omezení odehrál opět kompletní, v Dolním Benešově se tedy po roce opět bojovalo o postupy na podzimní Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu.

Turnaj byl organizován ve spolupráci s Komisí mládeže MKŠS a za podpory Kulturního domu Dolní Benešov. Finálového klání se zúčastnilo celkem 124 mladých šachistů, spolu s početným trenérským a rodičovským doprovodem. Bojovalo se ve čtyřech samostatných turnajích celkově v 5 věkových kategoriích (do 8, 10, 12, 14 a 18 let) chlapců a dívek, nejlepší ze soutěžících mimo kategorii do 18 let se snažili vybojovat si postup na podzimní MČR. Z turnaje byl zajištěn on-line přenos z 8 šachovnic, ze kterých probíhal přímý přenos partií všech kol do internetového prostoru. Odkaz k přehrání všech on-line partií je zde: https://view.livechesscloud.com/#f1766ba2-62c5-4996-b644-59a1992a5d46

Všechny čtyři turnaje v jednotlivých kategoriích se hrály švýcarským systémem na 7 kol a na bezproblémový průběh turnaje dohlížel hlavní rozhodčí pan Matouš Gemsa, kterému asistovaly slečny Tereza Gemsová a Maruška Vavřínková.  Ve všech kategoriích byli vyhodnoceni zvlášť chlapci a dívky, nejlepší v jednotlivých kategoriích byli odměněni poháry, medailemi, diplomy a věcnými cenami. V nejmladší kategorii byly rovněž vyhodnoceny odděleně i děti ve věku do 8 let.

V kategorii D8 startovala pouze jedna dívka, Gambalová Beáta z klubu ŠK Šenov a získala 2,5 bodu. Mezi chlapci do 8 let zvítězil David Vydra (ŠK Šenov, 4,0 bodu) , druhé místo obsadil Jiří Slaný (ŠK Kravaře, 3,5 bodu), bronzovou medaili získal Marek Žurek (TJ Ostrava, 3,0 bodu).

Nejlepší dívkou do 10 let byla Lucie Lacková (BŠŠ, 6,0 bodu), když zvítězila i celkově v kategorii mezi schlapci druhé místo obsadila Veronika Vančáková (BŠŠ, 5,0 bodu), třetí skončila Amálie Martikánová (BŠŠ, 5,0 bodu).

V kategorii chlapců do 10 let zvítězil Lukáš Krišica  (TŽ Třinec, 6,0 bodu), druhé místo obsadil Hugo Walder (TJ Ostrava, 5,5 bodu), třetí místo vybojoval Matěj Šotek (Slezan Opava, 5,0 bodu).

Mezi dívkami do 12 let byla v turnaji nejlepší Tereza Horková (BŠŠ, 5,5 bodu), Druhé místo vybojovala Viktorie Buchtová (BŠŠ, 5,0 bodu), třetí se umístila Valérie Bartečková (BŠŠ, 4,0 bodu).

Nejlepším z chlapců do12 let byl Šimon Šotek (Slezan Opava, 6,0 bodu), druhé místo obsadil Matěj Mydlář (Šachy Krnov, 5,5 bodu), třetí se umístil Hynek Létal (BŠŠ, 5,0 bodu).

V kategorii dívek do 14 let zvítězila Jana Sikorová (TŽ Třinec, 5,5 bodu), když současně předčila i všechny chlapce. Druhé místo obsadila Denisa Bartečková (BŠŠ, 4,0 bodu), bronzovou medaili za třetí místo si převzala Ludmila Lacková (BŠŠ, 3,5 bodu).

Nejlepším chlapcem ve velmi vyrovnané kategorii do 14 let byl Bartoloměj Buchta (BŠŠ, 5,5 bodu), druhé místo získal Jaromír Osina (BŠŠ, 5,5 bodu), třetí se umístil Ondřej Šigut (BŠŠ, 5,5 bodu).

V kategorii do 18 let, která již není postupovou na MČR, zvítězila Pavlína Dudová (BŠŠ, 5,0 bodu), druhá se umístila Sofie Tichá (BŠŠ, 3,0 bodu). Více dívek v této kategorii nestartovalo.

Vítězem kategorie chlapců do 18 let se stal Šimon Kristl (TJ Ostrava, 6,0 bodu), druhé místo obsadil Jan Petkov (Orel Opava, 5,0 bodu), třetí místo získal Denis Lička (BŠŠ, 5,0 bodu).

Za pořadatele:     Tomáš Vavřínek