Moravskoslezský krajský šachový svaz

Zpravodajství MMaS 2022

28.10.2022 | Turnaje | Petr Záruba

Důležité odkazy:

Propozice

Výsledky

Fotogalerie

Live přenos:
U16
U14
U12
U10

Závěrečná zpráva MMaS 2022

Nejstarší kategorie U16 již zná svého vítěze! Matyáš Paseka z Beskydské šachové školy, který po osmém kole vedl svůj turnaj o půl bodu, dokázal v posledním kole černými přehrát Matěje Pavlise. Ve výsledku vyhrál svou kategorii s 7½ body a bodovým náskokem na stříbrnou příčku. Na druhém místě se umístil Tomáš Mohapl s 6½ body, ale nejlepším pomocným hodnocením. Právě dva pomocné body na něj ztrácel bronzový Martin Vašínek.

V dívčím podání jsme měli celkem 11 účastnic v nejstarší kategorii. I když dívky mají na MČR přímý postup, tak konečné výsledky byly velmi těsné, protože všechny tři vyznamenané měly 5½ bodu, takže rozhodovalo jen a pouze pomocné hodnocení. Svou kategorii nakonec ovládla Lucie Rybáčková z Gambitu Jihlava. Na druhém místě Amálie Zádrapová z ŠK Vsetín a na místě třetím Jana Sikorova z TJ TZ Třinec.

Po osmém kole jsme v kategorii do 14 let mohli vidět celkem pět hráčů s šesti body, kteří byli seřazeni pouze podle jemných rozdílů v pomocném hodnocení. Bylo tedy jisté, že na lámání chleba dojde až v posledním kole. Jako nejlepším lamačem chleba se prezentoval Antonín Zemek z Interchessu. Právě Tonda jako jediný dokázal ze všech šestibodových v posledním kole zvítězit, a tím si zajistit první místo s půlbodovým náskokem. Na druhém místě skončil Daniel Srba z ŠK Světlá n. Sázavou a na místě třetím Matěj Jaššo z Krnova.

Kategorie do 14 let měla celkem 16 účastnic něžného pohlaví, které se rozhodly porovnat své šachové schopnosti se svými vrstevníky. Herně se nejlépe ukázala Daniela Kožušníková z Interchessu, která uhrála solidních 6 bodů. Za ní na druhém místě Beata Březíková a na třetím místě Valerie Bartečková. Obě měly 5½ bodu a dělily je jen a pouze dva body pomocného hodnocení.

Chlapeckou kategorii do 12 let suverénně ovládl Václav Sochor z SK ZŠ Horká n. Moravou, který uhrál úctyhodných 8 bodů! Až o bod za ním, tedy s 7 body, skončil Tobiáš Komárek z Jezdci Jundrov, kterému se bohužel nevydařila poslední partie s Matějem Mydlářem. Bronzový Matěj Mydlář z Krnova uhrál 6½ bodu, přičemž měl nejlepší pomocné hodnocení.

Mezi 11 dívkami v této věkové kategorii svými figurkami nejlépe čarovala Zuzana Stará z ŠK Starého Města s 6 body. Stříbrná i bronzová příčka, kterou si v daném pořadí rozdělily Nikol Bartečková a Justýna Prusková, obě z Beskydské šachové školy, uhrály taktéž 6 bodů, avšak s výrazně nižším pomocným hodnocením.

Našich nejmladších roztomilých šachistů bylo letos oproti ostatním věkovým kategoriím výrazně méně. Nutno podotknout, že v loňských ročnících to byly právě kategorie do 10 a 12 let, které skýtaly nejvyšší počty účastníků. Mezi chlapci naprosto dominovala dvojice hráčů Vojtěch Velím a Jan Kožušník. Oba uhráli vskutku výjimečných 8 bodů, přičemž si odpustili pouze dvě remízy. Avšak jelikož Vojta Velím byl první nasazený, dalo se čekat, že bude mít vyšší šance na lepší pomocné hodnocení, což se ve výsledku stalo pravdou. Na třetím místě s dokonce dvoubodovou ztrátou se umístil Šimon Galia s 6 body.

Mezi nejmladšími chlapci letos výborně obstála i dvojice dívek: Amálie Martikánová z BŠŠ a Viktorie Mazurková z SK Slavie Orlové, které obě uhrály krásných 6 bodů. Zatímco Amálka skončila v celkovém hodnocení do 10 let třetí, Viktorka celkem pátá. Na třetím místě se ztrátou 1½ bodu skončila Kira Tarielašvili z BŠŠ.

Na závěr bych moc rád poděkoval všem zúčastněným hráčům, trenérům, ale i rodičům, kteří dopomohli tomu, aby se letošní Mistrovství Moravy a Slezska uspořádalo v takové kvalitě a pohodě.

FIDE Open MMaS 2022

Současně s jednotlivými koly mládežnických kategorií se odehrál otevřený fide turnaj v nejvyšším sále č. 600. Nakonec jej odehrálo 29 hráčů, kteří zajistili průměrné elo 1615. Letošní ročník byl poměrně slabý, neboť jen čtyři hráči měli ELO větší než 2000. První nasazený byl loňský suverénní vítěz, Patrik Gnida. Druhým nasazeným mladík Petr Brož. Dále Honza Kolář a Roman Mrázek z SK Slavie Orlové.

Po třetím kole zůstali stoprocentní pouze Honza Kolář a Petr Brož, protože Patrik Gnida na první šachovnici remízoval s Romanem Mrázkem. Ve čtvrtém kole Mrázek zase remízoval, avšak již výše zmíněná trojice se vydala do bodových úniků. Došlo k dalšímu zlomu, kdy Honza Kolář na první šachovnici přehrál bílými Petra Brože. Do vedení turnaje se tak dostal Honza Kolář s plným počtem bodů.

V pátém kole přišla pro Patrika Gnidu možná klíčová partie. Na první desce dokázal porazit dosavadního lídra Honzu Koláře, takže trochu zamíchal kalkulace o medailových příčkách. Dopředu se tak zase probojoval Gnida s 4½ body a za ním trojice hráčů se 4 body: Kolář, Mrázek a Brož. Jelikož v šestém kole všichni čtyři remízovali, pořadí se nijak nezměnilo. Už tohle samo o sobě podtrhává fakt, že těmto čtyřem se do dvou třetin turnaje nemohl nikdo ani přiblížit. V sedmém kole Patrik potvrdil roli favorita a výhodu bílých kamenů. Na druhé šachovnici remízoval Roman Mrázek s Petrem Brožem a na třetí zvítězil Honza Kolář. Na celkově páté místo s pěti body se dobojoval Martin Žaža po výhře s Ondrou Borkovcem.

V osmém kole dokázal Martin Žaža odremízovat Patrika Gnidu, který se tak po výhře Honzy Koláře na druhé desce musel podělit o prozatímní první místo s 6½ body. Roman Mrázek a Petr Brož nyní do posledního kola ztrácejí celý bod, protože oba v osmém kole remízovali.
Konečné pořadí po devíti kolech rozhodly výsledky z posledního kola na prvních třech šachovnicích, kde si všichni tři vítězové vybojovali medailové umístění. Patrik Gnida se stal druhý rok v řadě vítězem Openu na MMaS, když v posledním kole bílými porazil Lucii Fizerovou. Reprezentant Šachy Hošťálková s celkem 7½ body skončil před Honzou Kolářem, protože jej porazil v pátém kolo, a měl tak lepší vzájemný zápas. Jak jsem již nastínil, na druhém místě skončil Honza Kolář z ŠK Mohelnice s taktéž 7½ body. Třetí místo obsadil Martin Žaža s bodovou ztrátou, tedy s 6½ body.

 

Bleskový turnaj MMaS 2022

V sobotu v odpoledních hodinách jsme pořádali doprovodný bleskový turnaj. Hrálo se celkem 11 kol tempem 3+2. Hlavním rozhodčím byl IA Jiří Kopta a celkem se zúčastnilo 63 blitzařů různých věků. Hned na úvod bych rád poděkoval všem hráčům, kteří se zúčastnili a respektovali stanovená pravidla.

Celý turnaj měl ve svém průběhu několik lídrů. Například po pátém kole turnaj vedl FM František Vrána s plným počtem bodů. Avšak ten v šestém kole podlehl bílými proti Michalovi Šípkovi, který tímto převzal štafetu. Po sedmém kole se na přední příčky nahrnula dvojice Tomáš Horváth a Petr Brož, kteří měli šest bodů. Tomáš ztrácel bod ze čtvrtého kola, ve kterém prohrál s WGM Olgou Sikorovou a Petr prohrál v pátém kole s Michalem Šípkem. Tak či onak se ve osmém kole střetli na první šachovnici tváří v tvář. Tomáš nakonec potvrdil svou hráčskou kvalitu a výhodu bílých kamenů a ujal se vedení se sedmi body (pozn. Toma bych pojmenoval jako smolaře turnaje, protože poslední tři kola prohrál).

Jeho půlbodový náskok mu ale v devátém kole překazil Kyryl Slepov, který se tím ujal vedení, které už do konce turnaje nehodlal pustit. Dalo by se tedy říct, že Kyryl sice zaváhal ve čtvrtém kole, když prohrál s mladým Petrem Brožem, ale druhá polovina turnaje, ve které se mu podařilo uhrát 5½/6, byla čistě v jeho režii. Nakonec se stal vítězem s 9½ body. Na druhém místě skončil již omílaný devítibodový mladík Petr Brož z TJ Sparta Kutná Hora. Až bod za ním se umístila dvojice hráčů s 8 body, Michal Šípek a FM Martin Fargač.

 

Osmé kolo MMaS 2022

Matyáš Paseka si nenechal nic líbit a po smolné prohře ze sedmého kola si zlepšil náladu krásnou výhrou na první desce proti Šimonovi Langovi. Z pasivní francouzské obrany se bílý vydal útočit na černou rošádu. V 21. tahu zahrál černý Jc4 a záhy toho litoval. Matyáš měl pro Šimona připravenou hezkou taktiku, kterou popíšu pod obrázkem.

Přišlo Sxe6, po kterém černý nemůže brát fxe6, protože by přišlo Dh7+, černý nemá kam jinam s králem než na f8, takže přijde vidlička na dámu a krále tahem Jxe6+. Ke zmíněné vidličce ale nakonec opravdu došlo, partie totiž pokračovala: Jxe3, Sx7+, Vxf7, Dh7+ Kf8 a Jxe6+. Černý se ještě pár tahů snažil vzdorovat, ale síla pozice, kterou si bílý vybudoval, byla víc než značná. Matyáš si tak vybojoval půlbodový náskok na trojici hráčů: Tomáš Mohapl, Martin Vašínek a Danek Kubín.

Dnes se Antonín Zemek činil, aby medailové kalkulace nebyly pro přední hráče kategorie U14 tak jednoduché. Na první šachovnici přehrál bílými lídra turnaje, Danka Srba. Už ve střední hře si Tonda vybojoval silnou pozici, když začal pomalu, ale jistě strategicky čerpat z vysunutých černých pěšců. Finální pozice je víc než zřejmě vyhraná za bílé kameny.

Dále vyhrál Matěj Jaššo na třetí a Tadeáš Stříž na čtvrté šachovnici. Tito hráči tedy doplnili celkovou pětici hráčů, kteří mají po osmém kole 6 bodů.
Letos jsou to právě kategorie do 12 a 10 let, které mají své dva suverénní lídry. Tobiáš Komárek a Václav Sochor mají oba celkem 7 bodů a víc než dostatečný náskok. Oba hráli na předních dvou šachovnicích za bílé kameny a zcela suverénně přehráli své soupeře.

Jak jsem již zmínil v odstavci výše, kategorie do 10 let má své dva lídry již víc než jisté. Vojta Velím a Honza Kožušník mají oba 7 bodů a stejně jako výše zmíněná dvojice z kategorie U12, i tito dva mladíci vyhráli oba bílými na první a druhé šachovnici. Ze třetí šachovnice se na třetí místo vyšvihl Šimon Galia, který porazil Gabču Zádrapovou.

 

Sedmé kolo MMaS 2022

Dnes se našim nejstarším povedlo trochu zamíchat karty. Tomáš Mohapl zahrál svou nejspíš klíčovou partii, když na první šachovnici bílými přehrál dosavadního lídra MMaS, Matyáše Paseku. Pozice na obrázku vznikla po 28…Dd7. Bílý nepřesnosti černého nelítostně využil a dal vidličku na b6. O pár tahů později černý složil krále.

Nutno také pozdvihnout výkon Šimona Langa, který na třetí šachovnici dokázal náročnou věžovku s pěšcem víc proměnit v cenný bod, který ho společně s Pasekou a Mohaplem katapultoval na vedoucí příčky. Všichni tito tři hráči mají 5½ bodu, takže je rozděluje jen a pouze pomocné hodnocení.

V kategorii do 14 let se do vedení prodral Danek Srba, který na první desce bílými přehrál Alexe Macoška. I přes fakt, že Alexova pozice disponovala dvěma pěšci víc, nedokázal ve střední hře objevit taktiku, po které ztrácí dámu. Pozice na obrázku vznikla po 23.Dh4. Černý zahrál chybné Vad8 a po Sc4 se ziskem dámy neměla partie delšího trvání.

Danek se touto partii vynesl na první místo s půlbodovým náskokem na Matěje Babulu. Za Matějem následuje sedmice pětibodových hráčů.

Ve dvanáctkách je situace velmi napínavá, neboť se proti sobě utkala dvojice hráčů, kteří vedli turnaj po šesti kolech s bodovým náskokem. Ti spolu avšak remízovali, takže stále oba vedou turnaj, ale už jen o půl bodu. Hned za nimi číhá Ondra Boff s 5 body a za ním čtveřice hráčů s 4½ body.

Nejmladší kategorie má taky své dva velikány. Vojta Velím a Honza Kožušník vedou turnaj s 6 body. Už spolu hráli v pátém kole a remízovali. Zatímco v sedmém kole Vojta na první šachovnici pouze remízoval, Honza ho bodově dohnal, když na druhé desce porazil černými Honzu Říhu. Ze skandinávského zahájení přešli do dynamické střední hry, kde vyměnili dámy. Při přechodu do věžové koncovky se Honza ukázal jako techničtější hráč a získal pěšce navíc. Zbytek partie naprosto ovládl a mohl se radovat z důležitého bodu. V patách jim jsou s bodovou ztrátou, tedy 5 body, tři mladíci. Amálie Martikánová, která remízovala na první s Vojtou Velímem, Šimon Galia a Vojta Zvolánek, kteří vyhráli na třetí a čtvrté šachovnici.

 

Šesté kolo MMaS 2022

Neskutečný Matyáš Paseka dokázal na první desce přehrát talentovaného 9-letého Nikitu. Při přechodu ze střední hry do koncovky měl bílý dva volné pěšce víc a o tom, že by Matyáš dovedl partii do vítězného konce, neměl Nikita ani pochyb, takže se vzdal. Touto výhrou se mladý Frýdečák dostal do vedení s jednobodovým náskokem. Na Matyášovo zaváhání čeká celkem 8 hráčů s 4½ body.

V kategorii do 14 let se do půlbodového vedení vrhla dvojice Daniel Srba s Alexem Macoškem. Oba mají pět bodů, přičemž Daniel je zatím neporažený, pouze dvakrát remízoval. Alex musel dohánět bodovou ztrátu z čtvrtého kola, kdy nezvládl obstát proti mladému Jaššovi z Krnova. Naštěstí pro Alexe, jeho soupeř přehlédl figurku a partie po chvíli skončila matem.
V kategorii do 12 let se vedení ujala dvojice Vašek Sochor s Tobiášem Komárkem. Oba v šestém kole zvítězili, avšak partie, která se odehrála na první šachovnici mezi Vaškem Sochorem a Matějem Mydlářem, otřásla celým turnajem. Ve skandinávské černý ukázal, že zahájení ovládá bravurně. Ve velice dynamické pozici, ve které v jeden moment viselo celkem šest figurek, přepočítal soupeře a získal klíčový bod. Na druhé šachovnici ukázal své koncovkové propočty Tobiáš Komárek. V zahájení získal pěšce navíc a ve střední hře se snažil pomalu utahovat šrouby. Nakonec mu ale stačil právě ten jeden pěšec navíc, kterého využil ve věžovce a následné pěšcovce. Tito dva se proti sobě potkají v sedmém kole.

Ačkoli jsou některé partie v kategorii U10 velice barvité, tak přední šachovnice hrají poměrně slušné šachy. Vychlubit bychom mohli například Vojtu Velíma z Jundrova. Vojta má celkem 5 bodů, přičemž v patách mu jsou tři hráči BŠŠ, kteří čekají na jeho zaváhání.

 

Páté kolo MMaS 2022

Matyáš Paseka se role prvního nasazeného ujal s plným odhodláním, neboť po pátém kole vede celý turnaj s půlbodovým náskokem. Na první šachovnici přehrál černými Danka Kubína. Finální pozice skýtala krásnou taktiku v 21. tahu, po které se bílý vzdal.

Obdobně se v kategorii do 14 let daří Dankovi Srbovi, který na první desce bílými potvrdil dominanci. Danek taktéž po pátém kole vede svou kategorii s 4½ body. V pozici na obrázku přišlo Vxh5, přičemž černý nemůže dobrat věž zpátky kvůli nepříjemnému tahu Dg5+. Bílá dáma a věž by v černém táboře napáchali spoustu škody.

V nejmladší kategorii se dnes odpoledne děly pořádné věci! Například na 11. šachovnici v partii Jakub Milián – Jan Burel. Ačkoli by celková křivka hodnocení partie by v šachovém stoji připomínal spíše EKG, tak vítěz je jen jeden! Bílý nakonec našel krásný dvoutahový mat dvěma jezdci, vizte finální pozici:

Pro fajnšmekry sem přidám celou partii: 1. d4 e5 2. dxe5 Jc6 3. Jf3 De7 4. Sf4 Db4+ 5. Jc3 Dxf4 6. Jd5 Df5 7. Jxc7+ Kd8 8. Jxa8 Jxe5 9. g4 Jxg4 10. Sh3 b6 11. Vg1 J8f6 12. Jd4 Dg6 13. Jc6+ Ke8 14.Jc7#
To ale není vše z nejmladší kategorie, zazářil také Martin Hanzel na 18. šachovnici. Martin bílými předvedl ukázkovou znalost italského zahájení, když málem nenechal soupeře přejít ani do střední hry. Konečná pozice nám napoví, že naši nejmladší nejraději matují právě s jezdci:

Na konec bych rád vyzdvihl zachráněnou partii z kategorie U16, kde na 24. desce černý zachránil partii krásnou patovou situací. Věžka černému králi nedá pokoj, takže dojde na věčný šach a bílý pak nemá možné tahy.

 

Čtvrté kolo MMaS 2022

Čtvrté kolo nám v nejstarší kategorii do 16 let trochu zamíchalo karty. Kvůli spoustě remízám na nejvyšších šachovnicích máme v celkovém pořadí po čtvrtém kole celkem 5 hráčů s 3½ body. Avšak důležitá byla partie na druhé a čtvrté šachovnici, kde dokázali Matyáš Paseka a Tomáš Mohapl dokonale využít bílé kameny. Zápas na druhé desce měl překrásnou finální pozici, ve které lehké figury bílého doslova ubily černého krále na h8.

Za to již klání Mohapl – Juračák na čtvrté šachovnici nemělo tak dlouhého trvání, neboť černý uznal porážku už 11. tahu. No… Myslím si, že pozice na obrázku mluví za vše. Tohle partii si David Juračák nejspíš za rámeček nedá.

Mimo jiné i v kategorii do 14 let nám po čtvrtém kole vykrystalizovala pětice hráčů s 3½ body. Úctyhodný výkon předvedla v kategorii U14 Lucka Šťávová, která bílými přehrála Danka Švagra. Z poměrně klidného zahájení, které připomínalo zavřenou sicilskou, podnikla pěšcový útok na černou rošádu a lavírováním lehkých figur získala kvalitu. V 31. tahu se černý vzdal. Pozice na obrázku nastala po 25.d5+.

V kategorii do 12 let jsme byli svědky „kombinačního ohňostroje“, které na 21. šachovnici předvedly obě strany. Utkali se proti sobě Ema Trčálková a Michal Běťák. Po 16. tahu černého Jxe4 partie nabrala nevídanou dynamiku. Vizte pozice na obrázku:

Následovalo 17.Df4 Dd7 18.dxe4 d3+ 19.Kh1 dxe2 20.Vfe1 g5 21.Dg3 Vxe4 22.Sxg5 hxg5 23.Dxg5+ Kh7 24.Dxc5 Dd5. Z takové divočiny tedy vznikla zatím materiálně vyrovnaná pozice, ve které má ale černý hodně vysunuté pěšce. Avšak i přes skutečnost, že o pár tahů později bílý získal dva pěšce navíc a vyměnil dámu a jednu věz, se hráči v 41. tahu dohodli na remíze. Finální pozice:

 

Třetí kolo MMaS 2022

Do třetího kola nejstarší kategorie U16 nastoupilo celkem 11 hráčů, kteří se mohli pyšnit plným počtem bodů 2/2. Avšak pouze dva z nich se dokázali prosadit do popředí s plným počtem bodů. Jedním z nich není nikdo jiný, než nasazená dvojka z krnovské extraligy juniorů, Adam Pelc. Adam jako jediný zvítězil na čtvrté šachovnici, když černými přehrál Michaela Ulčáka v ne moc často hrané francouzské s b6. Ve střední hře vznikla dvousečná pozice, kterou počítač hodnotil všelijak. Jelikož bílý v 18. tahu neviděl těžký 13titahový mat, tak se černý ze svízelných pozic vymotal a nakonec vyhrál partii s figurou víc. Jako druhá plnobodová se dopředu probojovala Lucka Rybáčková, který přehrála Standu Tillmana v krásné střední hře, kde obětovala několik figur. Ostatní přední šachovnice remízovaly. Na první desce se hráči shodli na rovném výsledku až ve věžové koncovce, na druhé již ve střední hře a na třetí to bylo kapánek barvitější. Ačkoli Tomáš Mohapl černými získal ve střední hře kvalitu, nedokázal ji dlouho udržet a po pár tazích a vyrovnání materiálu si hráči smířeně podali ruce.

Jakožto smolaře kola musím nerad korunovat Lukáše Ročka, který asi zapomněl na pravidlo brání mimochodem. Ve 33. tahu vznikla pozice na obrázku:

Pozice je zcela rovná a nestejnopolí střelci to ještě víc podtrhávají. Avšak bílý si v rychlosti vůbec neuvědomil následky tak hrozného tahu, jakým bylo 34. h4. Po gxh3 partie neměla dlouhého trvání.
Kategorie do 14 let měla ve třetím kole podobný průběh, protože se do vedení dostal pouze jeden hráč s plným počtem bodů. Alex Macošek z TJ TZ Třinec na čtvrté šachovnici porazil černými Adama Kutila. Nebezpečný útok na tábor bílého krále nakonec proměnil v materiální výhodu v podobě dámy za dvě lehké figury. Partii dále dotlačil do vítězného konce. Na ostatních předních šachovnicích nikdo jiný svého soupeře přehrát nedokázal.

Ve dvanáctkách se vedení s plným počtem bodů ujala trojice hráče Tobiáš Komárek, Ondřej Boff a Zuzka Stará. Všichni tři na předních šachovnicích dokázali suverénně přehrát své soupeře, přičemž nejvíc se mi líbala partie z třetí šachovnice, kde Zuzka Stará porazila bílými Otu Růžičku. Pomalu, ale jistě rozebrala černou rošádu a výhodu bezpečnějšího krále poté s klidem přetavila v materiální výhody.

 

Druhé kolo MMaS 2022

Ve středu v dopoledních hodinách jsme úspěšně načas zahájili druhé kolo letošního mistrovství. Na rozdíl od prvního kola, kde se v drtivé většině střetávají hráči s velkými úrovňovými rozdíly, jsme byli svědky hned několika překvapivých výsledků. Například v kategorii do 14 let přehrál papírově silnějšího soupeře Danek Srba. Pozice na obrázku vznikla po 23. tahu bílého Jd5.

Černý dlouho neváhal a zahrál Vxd5 a po exd5, Sxe4, Dd3 a Sxg1 se dostal do značné materiální výhody. Třešničkou na dortu mi přišla následná aktivace střelce na f5.

Velice atypická finální pozice vznikla například v nejmladší kategorii do 10 let, kde se na Pavlík Chroust a Standa Čech. Zatímco se bílé figury snažily plundrovat v černém táboře, černým figurám se v pozdní střední hře povedlo získat dámu, avšak s velice diskutabilní pozicí. Když jsem si celou partii následně dával do stroje, tak hodnocení skákalo nahoru a dolů jako na horské dráze (vlastně jako u většiny partií našich nejmladších).

Další ukázku bych pojmenoval jako tah pro diváky, přičemž její strůjci jsou další mladíci z nejmladší kategorie. V pozici na obrázku si bílé figury pod vedením Gábinky Zádrapové mohou vybrat hned z několika cest, jakými se dá partie dovést do matu. Avšak nejspíš si řekla, že dát šachmat s kvalitou méně jí nestačí a rozhodla se proto obětovat i střelce, a to geniálním Sa3+!

Po Dxa3 následovala krutá poprava černého krále ve dvou tazích: Dxc7+, Ke6, d5#.
Musíme avšak respektovat, že naši nejmenší reprezentanti se ještě učí a ještě se dlouho učit budou. Žádný učený z nebe nespadl, ale věřím, že jednou z nich vyrostou silní hráči a hráčky.
V nejstarší kategorii do 16 let jsme shlédli hned několik nečekaných výsledků. Například na 9. šachovnici dokázal Vašek Buchta ve střední hře získat kvalitu a dovést partii do vítězného konce. Na 20. šachovnici se proti sobě utkali Vašek Sedlák a Jirka Grausgruber. I přes fakt, že se černý velkou část střední hry prezentoval útočnou hrou a otravnými lehkými figurami, dokázal bílý všechny útoky trpělivě odvrátit. Ve výsledku se mohl z partie radovat, neboť všem ukázal svou vytrénovanou techniku věžových koncovek.

 

První kolo MMaS 2022

V kategorii do 16 let kromě pár remíz nedošlo k žádnému většímu překvapení, tedy téměř vždy vyhráli papírová favoriti. Avšak bych rád vyzdvihl krásný taktický manévr, který na druhé šachovnici předvedl Nikita Filindish, který ve výsledku bílými přehrál Kubu Matůše. Pozice na obrázku ukazuje 9. tah bílého, nad kterým bílý dlouho nepřemýšlel, prostě to měl dávno spočítané.

Hrozí neodvratitelná vidlička na c7, takže po 9…axb5 přišlo Sxb8 a hrozí Sxb5 se ziskem dámy. Černý tedy uhnul dámou Dd8 a po Sxb5+ představil jezdce z eFka. Po Sc7, De7, a3 se bílý dostal do značně lepší pozice s pěšcem víc. Později ve střední hře získal ještě figuru a v 24. tahu se černý vzdal.
Za to v kategorii do 14 let už to bylo zajímavější, například na 7. šachovnici bílými Filip Trčálek přehrál Matěje Zezulu. Matěj totiž v 6. tahu zahrál nešťastné 6.Jg4 a bílý toho krásně využil tahem Sb5+!

Po šachu na b5 totiž nejde zabránit ztrátám, černý si vybírá pouze mezi kvalitou méně nebo figurou méně. Nakonec přišlo Jc6, Jxc6, bxc6, Sxc6+, Sd7, Sxa8, Jxe3, fxe3 a po Dxa8 a 0-0 stojí bílý o poznání lépe. Partii bílý dovedl do zdárného konce a v 31. tahu se černý vzdal.

V druhé nejstarší kategorii došlo ještě k jednomu menšímu překvapení na 10. šachovnici, kde se favorizovanému Martinovi Policarovi nepovedlo vyhrát pozici ve střední hře s figurou navíc. Černými bojovala Klára Václavková, která zdárně využila chvilkové nepozornosti bílého a ve 28. tahu se dostala do výhody dámy proti věži. Partii úspěšně vyhrála a mohla se radovat z povedeného prvního kola.
Ve dvanáctkách na 16. šachovnici soupeře černými přehrál Robert Medek, který ve střední hře získal figuru a dovedl partii do zdárného výsledku.

 

Úvodní zpráva
Na z velké části zrenovovaném hotelu Dlouhé Stráně, který se nachází v okolí krásné přírody Jeseníků a nedaleko od nejvýkonnější vodní elektrárny v ČR, se ve dnech od úterý 25. 10. do neděle 30. 10. odehraje další ročník Mistrovství Moravy a Slezska mládeže v klasickém šachu. Stejně jako u předchozích ročníků se pořadatelské organizace chytl klub SK Slavia Orlová, který si společně s SK Světlá nad Sázavou připravil celkem 68 online šachovnic pro živý přenos. Ředitelem turnaje není nikdo jiný než Jiří Novák, zatímco pozici hlavního rozhodčího ztvárňuje IA Jiří Kopta. V sobotu 29. října se odehraje doprovodný bleskový turnaj, který každý rok sklízí velký úspěch.

(sál pro zahájení)

Předturnajová startovní listina skýtá zatím 249 jmen, z nichž 29 tvoří hráči Openu. Na nejnižším sále č. 400 jsou jen a pouze online šachovnice, konkrétně pro celou kategorii U16 a prvních 14 šachovnic kategorie U14. V prostředním sále č. 500 na hráče čeká celkem 20 online šachovnic, které budou sloužit pro prvních deset šachovnic v kategoriích U12 a U10. Společně s nimi také zbylé šachovnice kategorií U12 a U10. Na nejvyšší sál č. 600 jsme letos umístili celou kategorii Open a zbytek šachovnic kategorie U14. Po několika letech se vracíme k přepisování partií z Openu, takže budeme společně s partiemi z dětských kategorií zveřejňovat taktéž partie „dospělácké kategorie“.


(sál 600)

V úterý proběhne prezence, která končí v 13:30, v 14:30 zahájí celou akci Josef Bednařík a organizační štáb, přičemž na 15:00 se plánuje začátek prvního kola. Předem upozorňujeme rodiče, trenéry a další diváky, že v propozicích je zmíněno, že po 15 minutách hry je pro ně zákaz vstupu do hracích sálů, aby mladé hráče nerušili. Taktéž žádáme všechny hráče, především z mladších řad, aby se nám snažili průběh celého turnaje zjednodušit tím, že budou poctivě vyplňovat partiáře a hlásit výsledky.


(sál 500)

Doufáme v bezproblémový průběh celého turnaje, avšak v případě jakékoli potřeby se neváhejte obrátit na ředitele turnaje Jiřího Nováka nebo hlavního rozhodčího Jiřího Koptu. Přes den budou většinu času dostupní na pokoji 520, kde mimo jiné dojde k vystavování faktur a všem ostatním formalitám.