Moravskoslezský krajský šachový svaz

Mistrovství Moravy a Slezska 2023

25.10.2023 | Komise mládeže | MKŠS | Petr Záruba

Shrnutí

Máme za sebou Mistrovství Moravy a Slezska mládeže ve vážném šachu! Ve všech kategoriích do posledních kol bojovali mladí šachisté o postup na Mistrovství České republiky, které proběhne ve dnech 9.-16. 3. 2024 v Koutech nad Desnou. Byla to opravdu jízda a nakonec jsme byli na vyhlášení svědky velice kuriózní situace, která nastala v kategorii D12, ale o tom budou až následující odstavce. Turnaj, který pořádal klub SK Slavia Orlová za výrazné pomoci Olomouckého kraje, proběhl bez sebemenších potíží a doufáme, že stejně to viděla i strana hráčů, trenéru i diváků. Jak bylo již zmíněno v předešlých dílčích článcích, pořadatelé z Orlové a Světlé nad Sázavou zařídili celkem 94 digitálních online šachovnic. Takže podstatná část partií ve všech kategorií byla vysílána do širokého šachového světa. Teď ale už dost omáčky kolem obecných věcí, určitě jste tento článek otevřeli hlavně kvůli vyhlášení jednotlivých kategorií.

Jednoznačnou dominanci v nejstarší kategorii chlapců do 16 let prokázal Bartoloměj Buchta z Beskydské šachové školy, který turnaj odehrál bez jediné porážky s 7,5 body. Po pátém kole měl plný počet bodů, což mu přineslo vedení turnaje o jeden celý bod. I když ho v patách strašila silná šestice hráčů, následující kola si v herní pohodě pohlídal. V šestém, sedmém a osmém kole remízoval na první šachovnici a po předposledním kole byl celkově druhý s 6,5 body za Lucií Rybáčkovou, která měla lepší pomocné hodnocení. Každopádně mezi chlapci stále držel minimální půlbodové vedení. V posledním kole dokonal svůj letošní odkaz, když na druhé šachovnici vyhrál černými nad Jaromírem Osinou. Lucka v posledním kole na první šachovnici remízovala s Danem Zrůbkem, takže Bartoloměj vyhrál svou kategorii kompletně. Mezi chlapci se o stříbrné umístění poprala dvojice hráčů s 6,5 body, takže rozhodovala pomocná hodnocení. Podle nich nakonec nejlépe obstál Dan Zrůbek z Agentury Grygov 64. Na třetím místě si bronzovou medaili a pohár vyzvedl Antonín Zemek z Interchessu z.s. Zajímavostí v této kategorii, které se zúčastnilo celkem 67 hráčů (z toho 17 dívek), bylo to, že se v top pětce umístily dvě dívky (i přes početní převahu chlapců). Na celkovém druhém místě již omílaná Lucie Rybáčková a na pátém místě s 6,5 body Viktorie Buchtová z Beskydské šachové školy. Když už jsem načnul dívčí kategorii prvním a druhým místem, cítím povinnost toto téma náležitě dokončit. Mimo dívčí dominanci Lucky Rybáčkové a Viky Buchtové, se na třetí bronzové příčce umístila Tereza Horková z Beskydské šachové školy, která uhrála celkové 15. místo a 5,5 bodu.

Nejpočetnější kategorií byla letos věkovka do 14 let, ve které proti sobě na šachovnicích válčilo celkem 72 hráčů, z nichž bylo celkem 19 dívek. Celou kategorii ovládla Daniela Kožušníková z Interchessu, která měla se 7 body nejlepší pomocné hodnocení. Po třetím kole by málokdo tipoval, že dokáže v turnaji uhrát tak slušný výsledek. Po výhře v prvním kole totiž remizovala s Nikol Bartečkovou a ve třetím kole černými podlehla Filipu Trčálkovi. Následujících 5 kol dokázala soupeře kvalitními tahy přehrát a po remíze v posledním kole se mohla radovat nejen z prvního místa mezi dívkami, ale také z celkového prvního místa v kategorii do 14 let. Druhé místo a stříbrná ocenění mezi dívkami vybojovala Zuzana Stará z ŠK Staré Město s 6,5 body. Zuzka také zaváhala na začátku turnaje, když v druhém kole prohrála s Markem Koždoněm, ale v dalších fázích turnaje se dokázala dostat zpátky na vrchol. Na třetím místě jsme oslavovali Bětu Kubátovou z ŠK Duras BVK, která uhrála 6 bodů.

Mezi chlapci do 14 let nejlépe obstál Šimon Šotek ze Slezanu Opava, který uhrál 7 bodů a lepší pomocné hodnocení než Tobiáš Komárek z Jezdci Jundrov na druhém místě. Zatímco Tobiáš zaváhal hned v prvním kole s Davidem Brychtou, Šimon prohrál pouze jedinkrát, a to právě s Tobiášem Komárkem v předposledním kole. Na bronzovém stupni vítězů se na nedělním vyhlašování objevil Adam Kutil z TJ Náměšť nad Oslavou s 6,5 body.

Ve věkové kategorii do 12 let své šachové kvality prokázal Radek Šudrich z ŠK Staré Město, který si remízou v posledním kole zajistil půlbodovou dominanci s celkem 7 body. Stal se tak dalším vítězem, který absolvoval turnaj bez jediné porážky, tedy s 5 výhrami a 4 remízami. Na druhém místě skončil s 6,5 body, ale o chlup lepším pomocným hodnocením, Václav Sochor z ŠK ZŠ Horká nad Moravou. Bronzové zážitky si odnesl Jakub Kala z ŠK Moravská Slavia.

Nyní se dostáváme k tématu, které jsem načnul už v úvodu tohoto článku. V dívčí kategorii do 12 let se stala velice vzácná situace, kterou podle mě skoro nikdo nebo dokonce nikdo z těch, kteří byli v sále na vyhlášení, nikdy nezažili. O první místo se totiž muselo losovat! Ano, čtete správně, zlaté umístění rozhodl los. Stalo se totiž to, že Alisa Levchenko a Terezie Ševčíková měly totožný počet bodů a všechna pomocná hodnocení totožná taktéž. Podle pravidel uvedených v propozicích o vítězce rozhodl los. V tomto případě nebylo ani vítězů ani poražených. Los nakonec rozhodl tak, že na prvním místě s celkem 6 body skončila Alisa Levchenko z Jezdci Jundrov a na druhém místě Terezie Ševčíková z ŠK Staré Město. Každopádně obě dívky předvedly úctyhodný výkon a kdyby to šlo, organizátoři by neváhali ani vteřinu a vyhlásili by dvě první místa. Tak či tak, třetí místo si vybojovala Ema Trčálková z TJ Sokol Ústí s celkem 5 body.

Nejmladší kategorie do 10 let se zúčastnilo celkem 52 mladých hráčů. Mezi chlapci se nejvíce dařilo Jakubu Macharáčkovi z ŠK Zlín Malenovice, který uhrál 7,5 bodů. S také 7,5 body, ale horším pomocným hodnocením, se na druhém místě umístil Vít Buček z Beskydské šachové školy. Stupeň vítězů uzavřel Jan Burel z ŠO Gordic Jihlava s 6,5 body. Mezi dívkami nejlépe obstála Nandin Ulsbold z ŠK Světlá nad Sázavou, která uhrála krásných 6,5 bodu a celkové 5. místo. V půlbodovém závěsu skončila Kira Tariealasvili z Beskydské šachové školy. Na třetím místě s celkem 4,5 body skončila Mája Komárková z Mint Chess Academy.

Otevřenou kategorii FIDE Open, která začala s celkem 40 hráči, ovládl Alexandr Tikovský z ŠK Duras BVK. Ačkoli nebyl Alexandr, jakožto nasazená trojka, jediným hráčem s 7 body, pomocné hodnocení hrálo v jeho prospěch. Stříbrná ocenění si zasloužila nasazená dvojka, Šimon Lang z ŠK Světlá nad Sázavou. S celkem 6,5 body se z bronzového umístění mohl radovat Václav Buchta z ŠK Lokomotiva Brno.

Jakožto jeden z organizátorů a rozhodčích, pevně doufám a věřím v to, že jsme poskytli hráčům i všem ostatním ideální zázemí pro to, aby každý den mohli usednout za šachovnice dokonale připraveni a v těch nejlepších možných herních podmínkách.

Děkujeme všem! Sportu zdar a šachu zvlášť!

Fotogalerie z vyhlášení – https://www.rajce.idnes.cz/skslaviaorlova2022/album/mmas-2023-vyhlaseni

Doprovodný bleskový turnaj

Letošního doprovodného bleskového turnaje, který se uskutečnil v sobotu 28. října v odpoledních hodinách na sále 400, se zúčastnilo celkem 110 hráčů. S takovým účastnickým zájmem byli pořadatelé nuceni do sálu dodat další stoly a šachovnice, aby se vše dalo odehrát v jedné hrací místnosti. Turnaj, který se hrál na 11 kol tempem 3 min + 2 s/tah, řídil jako hlavní rozhodčí IA Jiří Kopta společně s rozhodčím první třídy, Petrem Nytrou. Nebudu dlouho kráčet kolem horké kaše a rovnou se vrhnu na analýzu celkového finálního umístění. Roli favorita a prvního nasazeného potvrdil FM Martin Fargač z Třince, který bez jediné porážky uhrál 9,5 bodu. Remizoval pouze v pátém kole s FM Frantou Vránou, devátém kole s Romanem Závůrkou a v posledním kole s Romanem Mrázkem z Orlové. V půlbodovém závěsu skončil FM František Vrána s 9 body a na třetím místě Roman Mrázek s 8,5 body a lepším pomocným hodnocením než „bramborový“ Roman Závůrka. Stříbrný FM Vrána zaváhal pouze jednou, a to v desátém kole s Tadeášem Močkem. Bronzový Mrázek zaváhal taky pouze jednou ve čtvrtém kole právě s FM Vránou.

Výsledky Blitz – https://chess-results.com/tnr832430.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES

8. kolo

V sobotu měli hráči lehký odpočinek v podobě jednokola. Dopoledne se odehrálo osmé kolo a odpoledne bleskový turnaj, kterého se zúčastnilo celkem 110 hráčů.

Bartoloměj Buchta v nejstarší kategorii je stále neporažen a po 5 výhrách v prvních 5 partiích přidává třetí remízu v řadě. Tentokrát bílými s Danem Zrůbkem. Bartoloměj zažívá skvělou formu, která se odráží na prozatímním prvním místě a více než stobodovým přípočtem do ela. V posledním kole se černými utká na první šachovnici s Jardou Osinou. Na průběžném druhém místě je Lucka Rybáčková s 6,5 body, ale horším pomocným hodnocením. Na druhé desce Lucka černými kouzlila, když porazila v miniaturní partii, která započala sicilkou, Michaela Ulčáka. Donutila bílého krále dojít až na e3 a po 18.Jxc3 se bílý vzdal, protože nedokázal čelit materiálním ztrátám.

Průběžné pořadí po osmém kole je tedy následující:

Ve 14kách jsme zase byli svědky masakru, který spáchaly bílé figury na prvních pěti šachovnicích. Tobiáš Komárek, Daniela Kožušníková, Andrej Souček, Zuzka Stará a Matěj Lorenc zvítězili bílými a do posledního kola se vydali s větší jistotou na postup. V lehkofigurové koncovce na první šachovnici se lépe zorientoval Tobiáš Komárek. Vlastně po analýze všech prvních pěti šachovnic se dostaneme k závěru, že žádnou partii nerozhodla nějaká hrubka v zahájení či střední hře. Všechny partie byly rozhodnuty přesným manévrováním v koncovkách. Tento fakt hezky poukazuje na to, že hráči na obou stranách už hrají kvalitní šachy, které nekončí například nějakým přehlédnutím vidličky nebo matovou kombinací v prvních dvou fázích hry. Pořadí, ve kterém se hráči vydají do posledního kola, je následující:

Zatímco na prvních dvou šachovnicích v kategorii U12 hráči remizovali, tak na třetí šachovnici Radek Šudrich zvítězil a ujal se půlbodového vedení před posledním kolem, ve kterém se utká černými proti Matěji Šotkovi. Průběžné pořadí vypadá takto:

V nejmladší kategorii jsme opět byli svědky poměrně velkého množství rezultátů. Vyjma první šachovnice, na které remizovali Maty Koběrský s Nandin Ulsbold, na druhé až sedmnácté šachovnici hráči bojovali až do rozhodnutého konce. Průběžné pořadí odhalí, že boje o postup ještě ani z daleka nejsou u konce.

 

7. kolo

V pátek v odpoledních hodinách jsme zahájili sedmé kolo letošního mistrovství, které bylo pro mnohé zlomovým bodem. Například v kategorii do 16 let se na remíze shodly první čtyři šachovnice, což poměrně dost zamíchalo postupové kalkulačky. Ve vedení zůstal Bartoloměj Buchta z BŠŠ, který s 6 body udržel půlbodový náskok. Za ním Lucka Rybáčková a Dan Zrůbek s 5,5 body. Na paty jim ale šlape celkem 7 hráčů s 5 body, kteří budou v osmém kole hladovět po cenných bodech.

Pozice na obrázku vznikla 55.Je4 v partii Dorazilová K. – Sikorová J. na 12. šachovnici. Tuším, že se jednalo o poslední partii, která se v tomto kole dohrávala. Janča Sikorová černými neváhala ani sekundu a hned se krvelačně vydala získat pěšce a h5 tahem Sd1+. Je sice pravda, že onen jeden pěšec navíc by měl černým figurám stačit k vítězství, ale přehlednutý zisk jezdce tahem Sd5 by mohl být suverénnější volbou. Tak či tak se Janě podařilo vybojovat cenný bod a v osmém kole se utká s Ondrou Šigutem.

Na předních šachovnicích v kategorii do 14 let jasně dominovali černí. Šimon Šotek, Tobiáš Komárek a Daniela Kožušníková na prvních třech deskách přehráli své soupeře a do předposledního kola se vydali s vyšším prozatímním umístěním. V případě Šimona Šotka lze polemizovat o tom, že už má postup téměř jistý, protože po sedmém kole vede turnaj o celý jeden bod.

Podobně jako v nejstarší kategorii, i zde v kategorii do 12 let lze usoudit, že hráči na předních příčkách zvolili klidnější a jistější cestu za postupem. Na první třech šachovnicích se hráči smířili s rovnými remízovými výsledky. To jim ale jen tak lehce nedarovali Kuba Kala, Hugo Walder a René Moravec, kteří na čtvrté až šesté šachovnici zvítězili bílými a v dalším kole budou nejspíš bojovat u postup. Byl jsem svědkem dohrávání této kategorie na předních šachovnicích a můžu vám jen doporučit zhlédnout partie z první šachovnice mezi Vaškem Sochorem a Matějem Šotkem a z čtvrté šachovnice mezi Kubou Kalou a Tondou Novotným.

Nejmladší kategorie do 10 let se těm ostatním zcela vymykala, protože na prvních osmi šachovnicích byly zajímavé rezultáty. Na prvních čtyřech dominovaly bílé figury a na dalších čtyřech naopak černé. Zase doporučuji zkouknout partie ze sedmého kola. Například na první desce Maty Koběrský bílými zkonstruoval hezkou matovou kombinaci.

 

 

Do vedení s 6 body unikli Maty Koběrský s lepším pomocným hodnocením a hned za ním Nandin Ulsbold.

 

Za nimi s 5,5 body Kuba Macháček a Vítek Buček. Za nimi šestice hráčů s 5 body.

 

6. kolo

V pátek odpoledne jsme se vydali do posledního trojkola našeho letošního MMaS. Před a během šestého kola jsme byli dovedeni k tomu změnit náš online přenos šachovnic na jinou platformu, abychom tak dosáhli chtěného 15 minutového zpoždění. Toto rozhodnutí, nehledě na žádný konkrétní incident na tomto turnaji, má snížit riziko podvádění jednotlivých hráčů. Proto se změnily i funkční odkazy, na kterých můžete sledovat online přenos z celkem 94 digitálních šachovnic. Rozhraní, na kterém momentálně vysíláme, bohužel neumožňuje listování partií z minulých kol. Všechny partie z minulých kol naleznete přímo na chessresults. Buď v záhlaví každé kategorie nebo také při zobrazení výsledků jednotlivých kol (kolonka PGN úplně vpravo). Chessresults dokonce umožňuje vybrané partie jedním kliknutím rovnou stáhnout v souboru PGN, který můžete okamžitě otevřít v chessbase. Teď už ale k věci, protože v šestém kole se zase trochu zamíchaly karty.

Odkazy jsou následující:

Online U10 – https://online.mkss.cz/MMaS_23/U10/index.htm

Online U12 – https://online.mkss.cz/MMaS_23/U12/index.htm

Online U14 – https://online.mkss.cz/MMaS_23/U14/index.htm

Online U16 – https://online.mkss.cz/MMaS_23/U16/index.htm

V nejstarší kategorii udržel vedení Bartoloměj Buchta, když na první šachovnici odremízoval bílými Václav Šetinu. Z klidného Caro-Kannu, ve kterém šel bílý do velké rošády a černý rošádu vynechal úplně, partie skončila remízou po dohodě ve výrazně zavřené pozici. Na druhé a třetí desce ani chvíli nemeškali Daniel Zrůbek a Lucie Rybáčková, kteří hráli oba za bílé. Oba své soupeře přehráli a vydali se tak vstříc vrcholu celkové tabulky. Vybojovali si tak prozatímní sdílené druhé a třetí místo. Jako zajímavost přidávám fakt, že na páté až osmé šachovnici naopak dominovaly černé figury.

„The king is dead, long live the king“. Touto slavnou historickou a filmovou hláškou bych popsal dění na první šachovnici v kategorii U14. Veronika Vančáková, která měla se svou neskutečnou formou 5/5 bodů, černými figurami podlehla svému soupeři. Jedná se právě o Šimona Šotka z Opavy, který svou soupeřku přehrál v krásné partii, která začínala klidným otevřeným zahájením. Avšak ve střední hře se vše začalo přiostřovat, když si černý dostatečně nepohlídal taktické výpady bílých figur.

Pozici na obrázku předcházelo 14.Sc4, na které černý neopatrně odpověděl tahem 14…h5. Po 15.Sxe6 Dxe6 přišel silný šach 16.Db5+, po kterém černý ztrácí střelce na c5. Přišlo nutné 16…c6 a černý zřejmě zkusil sáhnout po poslední naději v podobě útoku na bílého krále, protože po 17.Dxc5 přišlo 17…Jg4 18.hxg4 hxg4 19.Jxg4 Dxg4. Avšak bílý měl v záloze krásný manévr 20.De5+, po kterém musí černý hrát králem na d7, jinak by přišel o věž na h8. Po 21.Df5+ s vynucenou výměnou dam věřím tomu, že si bílý zbytek partie s figurou navíc v pořádku pohlídal.

Po šestém kole můžeme v kategorii do 12 let vidět celkem čtyři hráče s 5 body, z nichž nejvíce vyniká díky lehce lepšímu pomocného hodnocení Václav Sochor. Právě Vašek je jeden ze tří hráčů, kteří si svou výhrou v šestém kole vybojovali rovné klání v kole sedmém. Z velmi uzavřené pozice dokázal černými proti Alise Levchenko vymyslet účinné průlomy na dámském křídle. Právě ty mu zařídily vítězství v partii, neboť donutily bílého obětovat střelce a zbytek partie už byl formalita. V pozici na obrázku bílá vyhodnotila, že už jí nezbývá nic lepšího než odevzdat střelce posloupností tahu 49.Vxc3+ Vxc3 50.Sxc3 Kxc3. Bývalému lídrovi tabulky na sdílené první až čtvrté místo stačila remíza na první šachovnici s Kubou Kalou.

Po zaváhání ve čtvrtém kole, ve kterém David Vydra v kategorii do 10 let podlehl černými Frantovi Kupkovi, se v šestém kole vrátil na první šachovnici, aby všem ukázal, že turnaj pro něj ani z dálky neskončil. V pátém kole bílými porazil Tondu Dvořáka a v šestém kole dostal od swiss-manageru opět bílé kameny. Tuhle příležitost nenechal jen tak a znovu na šachovnici dominoval, když na první šachovnici převzal nadvládu nad svou kategorií. Porazil totiž tehdejšího lídra tabulky, Nandina Ulsbolda, na kterého ztrácel celý bod. Sice vede svou kategorii s 5 body, ale to jen díky pomocnému hodnocení. Na paty mu šlape další trojice hráčů s 5 body. Máme tedy prvního nasazeného zpátky na prozatímním prvním místě.

 

5. kolo

Po pátém kole jsme překročili polovinu turnaje a ať chceme nebo ne, za pár chvil budou hráči muset kalkulovat body kvůli cílenému postupu na MČR. Mistrovství České republiky v kategoriích do 16 let proběhne od 9. do 16. 3. 2024 taktéž zde na hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou.

Bartoloměj Buchta se suverénně ujal jednobodového vedení, když černými na první šachovnici přehrál Michaela Ulčáka. Ze sicilské hry, ve které bílý čekal na d4 až do 8. tahu, vzešla do střední hry pozice, ve které se černému podařilo chytit bílého jezdce do pasti. V pozici na obrázku na tahu černý.

Bartoloměj se tímto kolem dostal do jednobodového vedení před šestici hráčů: Babula M., Šetina V., Zrůbek D., Rybáčková L., Krajíček M. a Buchtová V. V šestém kole se na první šachovnici utká bílými proti Václavu Šetinovi.

V kategorii do 14 let dominuje něžné pohlaví! Na první šachovnici udržela plný počet bodů Veronika Vančáková, když ze zahájení dámským pěšcem vyšla s kvalitou více. Porazila Alexe Macoška z Třince, který bude muset o postup na MČR ještě zabojovat. Těsně v půlbodovém závěsu je Šimon Šotek z Opavy a hned za ním celkem 4 hráči se 4 body.

Ve 12kách bylo páté kolo vyhlášeno jako remízové, protože na prvních třech deskách se hráči dohodli na rovném výsledku. Vedení teda zůstalo na Radkovi Šudrichovi, který se v šestém kole bílými proti Jakubovi Kalovi.

V nejmladší kategorii do 10 let se na první šachovnici po dlouhém boji vyjasnila jasná pozice lídra turnaje. Utkali se proti sobě Olsbold Nandin a Kupka František, kteří měli jako jediní z turnaje plný počet bodů. V samotném závěru střední hry se bílému povedlo získat věž a partii tak dovedl do zdárného konce. S plným počtem bodů se vydal do šestého kola bojovat černými proti Davidu Vydrovi. Po 5. kole se za ním na přední příčku tlačilo celkem 7 hráčů s 4 body.

 

4. kolo

Další den, další dvě kola. S touto myšlenkou pravděpodobně nastupovali hráči k šachovnicím ve čtvrtek v 9:00 ráno ke čtvrtému kolu. Další symbolikou tohoto kola byly popravy prvních nasazených. Vyjma kategorie do 16 let, kde první nasazený Babula zaváhal již v druhém kole, jsme ve čtvrtém kole viděli hned 4 případy, kdy byly turnajové jedničky sraženy z předních šachovnic. Jsme tedy těsně před polovinou turnaje a v nejstarší kategorii už máme první půlbodový únik. Zatímco první dvě desky, na kterých se proti sobě utkali hráči s plným počtem bodů, skončily remízou, tak Bartoloměj Buchta na třetí šachovnici zvítězil a s plným počtem bodů se vydal do celkového vedení. Po sicilském zahájení rozjel pěšcové pochody na obou křídlech a nakonec soupeře pozičně udolal. Finální pozice na obrázku níže mluví za vše. Celkové pořadí zatím tedy vede Buchta B., s půlbodovou ztrátou za ním Zádrapová A., Ulčák M., Zrůbek D. a Šetina V.

Skvělou partii zaznamenal Alex Macošek na první šachovnici. Podařilo se mu soupeře přehrát pozičně již v zahájení. Závěr střední hry s pěšcem navíc stačil na přechod do vyhrané věžové koncovky s třemi pěšci více, ve které se černý vzdal. Situace v této kategorii vypadá po čtvrtém kole tak, že ji vede dvojice Macošek A. a Vančáková V.

Podobným způsobem jako v nejstarší kategorii, se v kategorii do 12 let ujal vedení Radek Šudrich. Jako jediný si udržel plný počet bodů, neboť ostatní tříbodoví hráči na druhé a třetí šachovnici remízovali. Právě Radek na první šachovnici nastoupil za bílé figury jako papírový outsider proti turnajové jedničce. Jak nás již trenéři učí už od malička, na elu vlastně až tak moc nezáleží. To nám mimo jiné ukázal i Radek, když černému vyvrátil skandinávské zahájení a ze zahájení vyšel pozičně lépe. Na lámání chleba ale došlo až v pěšcové koncovce, ve které mu vítězství přivedla centralizace krále a adekvátní tempování pěšci. Pozice na obrázku vznikla po 43. tahu bílého. Ačkoli se černý ještě zoufale snažil odolávat náporu bílého krále, o pár tahu později se z pěšce stala dáma a černý přiznal porážku.

Jak jsem již naznačil v úvodním odstavci, ani nejmladší kategorie do 10 let nebyla výjimkou v případě porážek prvních nasazených. Františku Kupkovi se podařilo bílými přehrát Davida Vydru v divoké variantě sicilské obrany. Ačkoli ve střední hře ztratil figurku, podařilo se mu materiální ztráty vyrovnat krásnými taktickými výpady, při kterých se černý musel dávat pořádný pozor, aby nedostal mat na poslední řadě. Finální pozice vypadala následovně.

 

3. kolo

Třetí kolo letošního mistrovství protínalo třetinu turnaje, takže se začaly formovat užší vedoucí skupiny s plným počtem bodů. V kategorii do 16 let se jednalo o pětici hráčů, kteří dokázali dosáhnout tří bodů svou bezchybnou hrou. Samotného čela tabulky se s nejlepším pomocným hodnocením ujala Amálie Zádrapová z ŠK Vsetín. V těsném závěsu se drží Michael Ulčák, Václav Šetina, Bartoloměj Buchta a Dan Zrůbek. Ve čtvrtém kole se spolu většina z výše jmenovaných utká v boji o další průběžné vedení.

Ve stejné kategorii právě na 17. šachovnici zaválela Irena Holátová, které se povedlo bílými přehrát Petra Novotného. Další partie, která je důkazem toho, že sebemenší chvilka nepozornosti vedoucí k nepřesnosti, může znamenat prohranou partii. V pozici na obrázku ve střední hře přišlo 18.h3 a po Sh5 byl 19. tah bílých figur pro černého konečná.

V kategorii do 14 let se na druhé šachovnici povedlo Hynkovi Létalovi překvapit diváky, když porazil bílými Daniela Srbu. V sicilské obraně zkonstruoval hezký pěšcový útok na malou rošádu černého. Po otevření g-sloupce neměla partie dlouhého trvání. Obdobný úspěch zaznamenala na třetí šachovnici Květa Bouchalová, která černými ze španělské obrany s 3…f5 vyšla do zajímavé střední hry s pěšcem méně. Ze střední hry vyšla do pozice na obrázku, kdy se za bílého nelze vyhnout materiálním ztrátám.

Obdobně jako v nejstarší kategorii, i zde vykrystalizovala pětice hráčů s plným počtem bodů. Jednalo se o Květu Bouchalovou, Hynka Létala, Andreje Součka, Veroniku Vančákovou a Alexe Macoška.

V kategorii do 12 let k žádným výrazným překvapením nedošlo, ale po 3. kole se na vrcholu tabulky ukázalo celkem 6 hráčů s plným počtem bodů. Šestičlenná sestava, která obsahuje Václava Sochora, Mikuláše Hladkého, Matěje Šotka, Jakuba Kalu, Martina Policara a Radka Šudricha, se proti sobě utká ve čtvrtém kole na prvních třech šachovnicích.

V nejmladší kategorii se prozatímního vedení ujala trojice David Vydra, František Kupka a Nandid Ulsbold. Za nimi sedmice hráčů s 2,5 body.

 

2. kolo

Ve středu 25. října od 9:00 odstartovali hráči v jednotlivých sálech druhé kolo letošního MMaS. Trenéři, rodiče, ale i další fanoušci jistě ocenili online přenos partií, který zatím fungoval bez sebemenších problémů. Díky 94 digitálním šachovnicím mohl celý šachový svět sledovat dění na šachovnicích. Jednou z dalších výhod online přenosu je to, že vysílané partie mohou být po jejich dohrání snadněji analyzovány s trenéry.

Hned ze startu bych zmínil partii Vanoušek – Flídr, která se odehrála na 11. šachovnici v nejmladší kategorii U10. Bílé figury se rozhodly nemeškat ani chvíli a hned se v ranní fázi střední hry pustily do útoku na f7. Po pár tazích a výměně dvou lehkých figur za věž a pěšce se sice pozice trochu uklidnila, ale následná hrubka 18. tahu byla černému osudná. Šlo o jeden nešťastný tah dámou, kterou si na vidličku nabodl bílý jezdec společně s šachem. Normálně bych černého nominoval na „smolaře kola“, ale to bych musel přehlédnout anomálii z kategorie U14. V zápase Trčka – Babula na 14. šachovnici se stalo něco, co už jsem dlouho na turnaji neviděl. V 88 tahů dlouhé partii došlo na pat s dvěma pěšci více. Ačkoli si černý vybudoval vyhranou pozici tím, že zahrál technicky správně věžovou koncovku s pěšcem více, bylo mu to čert platné, neboť se na konci boje musel smířit s realitou patové situace.

V pozici na obrázku zahrál černý Vxa3, které vede do patu. Jediné správné pokračování, by mohlo za nepřesnosti černého vést k vítězství, bylo Vf3. Po Vxf3 by musel vzít věžku králem (kdyby vzal pěšcem, zase by to byl pat) a po Kxh2, Kf2, Kh1, Kg3 se povede černému vytempovat bílého krále z pole proměny na g1. Faktem ale zůstává to, že jakékoli další pokračování podle nejlepších tahů stejně vede do remízového zakončení. Sedli jsme si na analýzu téhle pozice společně s třemi trenéry, kteří tady denně po každém kole dělají dětem rozbory. Po hodinách úmorného propočtu a škrtání jedné varianty po druhé jsme to vzdali a zanalyzovali pozici v šachovém stroji, který se specializuje na koncovky s maximálním počtem 6 šachových kamenů. Jestli si o pozici myslíte něco jiného nebo máte argument či variantu, která by za černého byla vyhraná, tak sem s ní!

Dalším překvapením bylo šachové divadlo na první šachovnici v nejstarší kategorii do 16 let. Antonín Zemek z Interchessu si připsal velmi cenný skalp, když bílými přehrál prvního nasazeného Matěje Babulu. Z poměrně „suchého“ zahájení, které začalo 1.Jf3 vzešla velmi uzavřená střední hra, ve které se dlouho čekalo na pěšcové průlomy a otevření sloupců. Když došlo na lámání chleba, tak dokázaly bílé figury získat pěšce navíc a k tomu jasně lepší pozici. V samotném finále bílý zkonstruoval taktickou kombinaci, na jejíž konci byl připraven získat dámu soupeře. Černá dáma byla totiž asi jedinou figurkou, která byla aspoň trochu schopna bílému znepříjemnit hru.

 

1. kolo

Dnes v úterý 24. října jsme úspěšně slavnostně zahájili Mistrovství Moravy a Slezska 2023. Finální počet hráčů nakonec dosáhl krásného čísla 285 (z nich celkem 67 dívek). Nejpočetnější kategorií se stala věkovka do 14 let, která je obsazena celkem 72 hráči. Letošní „čtrnáctky“ hrají v prostředním sále č. 500, kde zabraly 30 digitálních online šachovnic a 6 obyčejných. Druhou nejpočetnější kategorií je k našemu lehkému překvapení nejstarší kategorie do 16 let. Celkem 67 šachistů a šachistek budou každý den bojovat na digitálních online šachovnicích v nejnižším sále č. 400. V oceňování kategorií dle počtu jejich účastníků můžeme na pomyslné bronzové příčce vidět těsné vedení kategorie U12 s celkem 54 hráči. Na „bramborovém“ stupni máme poslední a nejmladší soutěžní kategorii do 10 let s 52 hráči, která hraje na nejvyšším sále č. 600 společně s 40-člennou startovní listinou FIDE Openu.

Jak už to je u prvních kol zvykem, nasazené hráče z první poloviny čekala první turnajová zkouška, ve které museli potvrdit roli favoritů. Naopak jejich nenasazené soupeře čekala první výzva vzepřít se papírovým předpokladům. Právě o takovýchto zvratech nebo překvapeních budou následující řádky. Například v kategorii U14 na 13. šachovnici došlo k hezkému zvratu, kdy nenasazený Lukáš Trčka dokázal černými v Caro-Kannu přehrát papírově silnější Hanku Bartovou. Při přechodu ze střední hry do koncovky získal pěšce hezkou těžkofigurovou baterií na b-sloupci a dále partii proměnil ve vyhranou pěšcovku. Taky bych rád vyzdvihnul partii z 12. šachovnice v kategorii U12, kde černými překvapil nenasazený Dominik Keprt. Partie, která taky začala Caro-Kannem, se už od samého začátku vyvíjela značně taktickým směrem, když po celé šachovnici létaly figurky všemi směry. V závěru partie černé figury přehrály soupeře s kvalitou víc. Co ale rozhodně nemůžu opomenout, byla partie z 6. šachovnice v nejstarší a nejzkušenější kategorii do 16 let. Doporučuji všem čtenářům si ji najít celou, ale aspoň sem přidám pozici, kde všechen kombinační ohňostroj začal. Po tahu 19.f5 černý jen těžce nacházel obranu vůči nátlaku bílých figur, které ovládaly dlaně Kuby Matuše z TJ Sokol Ústí.

Zítra v 9:00 zahájíme druhé kolo a vy vše můžete sledovat online.

Odkazy:

Online U10 – https://view.livechesscloud.com/#04cf3c21-67a9-4372-a1c5-6a7c55459f35

Online U12 – https://view.livechesscloud.com/#a309c94f-97f4-4b0f-81f4-d752a8ab49f1

Online U14 – https://view.livechesscloud.com/#fd90cda5-f5b8-4de3-8356-ff8524b99311

Online U16 – https://view.livechesscloud.com/#e91da444-ba71-430d-a957-5fcc38bc1010

Chess-results – https://chess-results.com/tnr832421.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES

Web organizátora – https://www.sachyorlova.cz/